Organizátoři polského hudebního festivalu v Osvětimi zrušili vystoupení známého balkánského umělce Gorana Bregoviće kvůli tomu, že navštívil ukrajinský poloostrov Krym, jejž vloni anektovalo Rusko. Bregović na Krymu koncertoval 26. března. Údajně na tomto vystoupení vychválil Rusko a vyzval Západ, aby se "vyléčil ze své paranoie", jak uvedla agentura AFP.

Známý rockový festival Life Festival Oświęcim se koná každoročně v jihopolské Osvětimi, kde se v minulosti nacházel nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor. První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2010. Organizátoři na internetových stránkách uvádějí, že LFO vystupuje "proti válce a všem formám agrese, rasismu, antisemitismu a porušování lidských práv".

V této souvislosti odsoudili Bregovićova slova, která pronesl během návštěvy krymského přístavu Sevastopol. Podle pořadatelů festivalu jsou výroky v rozporu s hodnotami, které festival vyznává. "Proto jsme se rozhodli zrušit jeho plánované vystoupení na letošním festivalu v červnu," uvedli pořadatelé.

Bregovićovu návštěvu Krymu kritizovaly i ukrajinské úřady. Jak uvedlo ministerstvo zahraničí v Kyjevě, umělec vstoupil na Krym, aniž by prošel povinnou pohraniční kontrolou na ukrajinském území, za což by mu měl hrozit určitý postih či zákaz vstupu do země.

Bregović přiletěl do krymského Simferopolu z Moskvy. Již v reakci na tuto cestu ukrajinští organizátoři zrušili hudebníkův koncert v Kyjevě, který byl plánovaný na 16. května.

Balkánský skladatel a producent Goran Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, v tehdy ještě komunistické Jugoslávii. Matka byla srbské národnosti, otec Chorvat. Mezinárodní úspěch mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou, je autorem hudby ke kultovním Kusturicovým filmům Underground, Arizona Dream a Dům k pověšení, složil soundtracky k desítkám filmů dalších režisérů.

Související