Na úvodním večeru festivalu Struny podzimu se 5. října v pražské Státní opeře představí zpěvačka Buika původem z Mallorky. Festival uzavře 19. listopadu jazzová pěvkyně Cassandra Wilsonová, která složí poklonu Billie Holidayové. Ve středu o tom informovali zástupci festivalu.

Struny podzimu vzdají 9. října ve Foru Karlín hold českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi. Soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou Liškovu suitu k Marketě Lazarové a Údolí včel, tedy snímkům režiséra Františka Vláčila. "Provádění Liškovy hudby bez vazby na film dlouho bránila jeho vdova. My jsme ale přesvědčení o nadčasovosti Liškovy hudby a o tom, že by měla být uváděna i koncertně," vysvětlil umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Ten pro projekt zaangažoval filmového skladatele Petra Ostrouchova, jenž Vláčilovy skladby zpracoval do podoby filmové symfonie a přizpůsobil je koncertnímu uvedení. Doprovodí jej projekce složené povětšinou ze statických obrazů, vypravěč a také dva vokální sólisté.

V unikátním prostoru památníku na Vítkově se 12. října rozezní hlasy členů Theatre of Voices Paula Hilliera, aby za přítomnosti postminimalisty Davida Langa provedli jeho díla The Little Match Girl Passion a Ark Luggage. "Lang je jedním z nejhranějších současných amerických skladatelů," přiblížil Vrabec.

Téměř polovinu hlavního programu Strun podzimu letos představují festivalové premiéry, druhou tvoří návraty festivalových hvězd. "V každém případě jde ale o projekty na naši objednávku a určené pro náš festival," zdůraznil Vrabec.

První z návratů bude 20. října v Českém muzeu hudby patřit korsickému sboru A Filetta. Před publikum předstoupí s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hageovou. "V naší vokální sérii koncertů v Českém muzeu hudby pro nás byl A Filetta asi nejsilnějším zážitkem," uvedl umělecký ředitel festivalu.

Jazzový klavírista Jason Moran v sólovém recitálu 2. listopadu v Lucerně spojí harlemské piano dvacátých let i chicagskou avantgardu let šedesátých. Po koncertě ve Velkém sále Lucerny pak Moran tentýž večer vystoupí v Lucerna Music Baru se svojí taneční poctou Fatsi Wallerovi, při níž si na hlavu nasazuje taneční masku tohoto starého jazzového pianisty.

Americký houslista Gil Shaham přijede s newyorským orchestrem Sejong Soloists a 8. listopadu v Rudolfinu nabídne variaci na Vivaldiho Čtvero ročních dob.

Na Pražský hrad zavítá 11. listopadu francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. V komorním programu představí písně na slova básníka Paula Verlaina. "To je obzvlášť drahý koncert," řekl Vrabec, ale zdůraznil také, že tímto vystoupením se Struny podzimu vracejí na Pražský hrad, kde kdysi začínaly za éry Václava Havla.

Cameron Carpenter ve Foru Karlín 25. října představí vlastní verzi digitálního mobilního nástupce varhan zvaného International Touring Organ. "Carpenter si nechal sám postavit nástroj, aby mohl varhanní repertoár spjatý s chrámovým prostorem hrát také jinde," vysvětlil Vrabec.

Pořadatelé letos připravili také novinku Encores – přídavky v podobě koncertů konaných vždy od 22 hodin, tedy po skončení hlavního programu. V rámci řady Encores hvězdní hosté Strun podzimu vystoupí v komornější poloze. "Chyběla nám jedna věc spojená se začátky našeho festivalu, a to byla domácká atmosféra koncertů," vysvětlil Vrabec.

V rámci Encores tak například skladatel Lang od 22 hodin osobně uvede skladbu Stimmung Karlheinze Stockhausena, kterou v kulise památníku na Vítkově provede Paul Hillier se svým ansámblem. Za nahrávku tohoto díla získali cenu Grammy. Druhým "přídavkem" bude duet Camerona Carpentera s mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias Katt, která také vytváří autorskou hudbu na vlastní mobilní varhany.

"Pravděpodobně půjde o společné provedení děl, na nichž se umělci teprve dohodnou a na kterých by každý ukázali svůj odlišný interpretační přístup," nastínil Vrabec, podle nějž bude nutné přizpůsobit koncertu prostor Fora Karlín. Jeho pódium se tak zřejmě rozdělí na dvě části, kdy v jedné budou umístěny Carpenterovy varhany pro první koncert a ve druhé varhany Chrobokové pro večerní koncert.

Na festivalu tradičně nebude scházet víkend Struny dětem a závěrečná klubová noc Spotlight věnovaná mladým talentům a novým hudebním fúzím. Nově letos přibude část věnovaná teenagerům, ta se má jmenovat Struny teens.

Předprodej vstupenek začíná tuto středu. Jubilejní dvacátý ročník Strun podzimu předznamená 29. dubna na Pražském hradě Jarní gala s houslistou Danielem Hopem.