Původně jej organizátoři zamýšleli jen jako jednorázový projekt, nakonec se z něj vyvinula pravidelná kulturní akce s jedinečnou atmosférou. V době svého vzniku byl festival Boskovice jednou z prvních skutečně multižánrových akcí v Česku. Také letošní 23. ročník, který začal ve čtvrtek a potrvá do neděle, návštěvníky láká na hudbu, film, divadlo, ale též poznávání pozoruhodných částí Boskovic.

Festival vznikl v roce 1993 a jeho hlavním cílem byla záchrana historicky cenné židovské čtvrti v Boskovicích. „Lidé ze sdružení Prostor se tehdy obrátili na naši organizaci Unijazz a upozornili nás, že místní židovská čtvrť je v dost zanedbaném stavu a navíc ji rozhodně nečeká žádná světlá budoucnost,“ vysvětluje zakladatel festivalu Čestmír Huňát.

Díky pořádání festivalu se již podařilo zrekonstruovat například vstupní bránu a zeď oddělující ghetto od zámeckého parku, ale i mnohé městské a soukromé domy. Podle Huňáta jsou však v židovském městě i v jeho okolí stále místa, která by si zasloužila důstojnou opravu.

„Jednu scénu máme letos v Panském dvoře, což je v současnosti spíše staveniště. Nicméně věřím, že až sem návštěvníci přijedou za rok, tak bude situace zase jiná,“ řekl Huňát.

Festival je již od počátku postaven na čtyřech základních pilířích, a to hudbě nejrůznějších žánrů, dále filmových projekcích, výstavách a divadlu. „Tematicky se částečně dotýkáme také židovské kultury, která je s městem těsně spjata. Snažíme se, aby festival nebyl jen o veselí a zábavě, ale aby se lidé také zamysleli nad tím, kde jsou a co se zde v minulosti odehrálo,“ podotýká Huňát.

Celá akce je však výjimečná nejen programem, ale i místem. Pravidelně se totiž koná po celém městě a tím umožňuje návštěvníkům poznat historické památky a zároveň vidět, co se ve městě změnilo. Mnohé koncerty se konají v amfiteátru letního kina, jiné v synagoze nebo v zámeckém skleníku. Na boskovickém hradě a ve farské zahradě se hrají divadelní představení, filmy se pak promítají v letním amfiteátru a v kině Panorama. Část programu je věnovaná též malým dětem.

Organizátoři se navíc snaží, aby měl festival příjemnou atmosféru, byl otevřený a lidé na něm mohli sdílet názory a zajímali se o hodnoty, které je obklopují.

„Rozhodně nechci, aby se židovská čtvrť stala jakýmsi skanzenem, kam lidé chodí jako do muzea. Naopak se snažím, aby byla normální součástí města, což se podle mě daří a mám z toho radost. Přestože musím přiznat, že některé zásahy do urbanistického celku se mi nelíbí,“ říká Huňát.

Na letošním 23. ročníku vystoupí například Iva Bittová a Čikori, Už jsme doma nebo polští Slutocasters. Speciálním hostem bude jazzový bubeník a improvizátor Günter Baby Sommer z Německa, který na festivalu zahraje ve třech různých projektech. Filmová promítání pak představí například maďarskou kinematografii nebo oscarový Obchod na korze, od jehož premiéry letos uplynulo padesát let.

Kromě hudebního, filmového nebo divadelního programu se lidé mohou zúčastnit také komentovaných prohlídek židovského města, které se budou konat od pátku do neděle vždy v deset hodin dopoledne.

Boskovický festival již od počátku pořádá sdružení pro podporu kulturních aktivit Unijazz. Kromě něj organizuje i pražský hudební festival Alternativa, který se každoročně koná na podzim. Od roku 1991 navíc vydává kulturní měsíčník UNI zaměřující se především na alternativní hudbu, ale i literaturu, filmy nebo divadlo.

V roce 2004 pak sdružení začalo provozovat klub Kaštan v Praze 6, kde pravidelně pořádá koncerty, výstavy, filmové projekce a další kulturní akce.