Na festivalu Benátská!, který v neděli nad ránem skončil v libereckém Vesci, s úspěchem vystoupila také legendární Stromboli.

Skupinu v čele s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou k účasti na několika festivalech přiměl úspěch vyprodaného vzpomínkového koncertu v pražské O2 areně k 30. výročí založení kapely. Na Benátskou, kterou podle pořadatelů navštívilo téměř 17 tisíc lidí, dorazila celá původní sestava.

"Tohle turné je taková zásadní záležitost, protože jsme se k němu odhodlávali a odmítali ho několik let. Všechny koncerty jsou skvělé, mile mě překvapilo, jak je lidé berou a jaký máme ohlas. Baví mě to, ale osobně za sebe si myslím, že tím to nějak definitivně uzavřeme," řekla Basiková.

Pavlíček však s jejími slovy tak zcela nesouhlasí. "Nedělal bych nějaké soudy, před dvěma lety bych také neřekl, že zaplníme O2 arenu. Velkých věcí v životě uděláš pár. Když je necháš jenom v minulosti a ve vzpomínkách, je to krásné, ale u hudby se člověku začne stýskat. Pokud to není nějaký kalkul, což v případě comebacku Stromboli nebo před časem Pražského Výběru rozhodně nebyl, tak je hezké si zavzpomínat," prohlásil.

Kapela, v jejíž sestavě se vedle kytaristy Pavlíčka a zpěvačky Basikové objevil také bubeník Klaudius Kryšpín, baskytarista Jiří Veselý, klávesistka Vendula Kašpárková a hostující Vilém Čok, na Benátské zahrála především hity jako Veliké lalulá, Košilela, Carmen nebo Ó hory, ó hory. Na hlavní pódium se dostala v odpoledních hodinách.

"Většinou hrajeme za tmy, což má jinou atmosféru, za světla je pozornost trochu rozptýlená, nicméně lidé byli skvělí," podotkla Basiková.

Podle Pavlíčka na současném turné hrají pro posluchače, kteří často příliš nevědí, o co v případě Stromboli jde. "Vlastně znovu svým způsobem dobýváme svět, který jsme už kdysi dávno dobyli," sdělil.

Stromboli loni vydali nové album Fiat Lux s texty Vlastimila Třešňáka, které bylo díky prodejům oceněné zlatou deskou. "Je těžké, o čem dneska zpívat. Ale mě deska s texty Vlasty hrozně oslovila a myslím, že Bára to nazpívala ve velké formě. Takže to není jenom nějaká vzpomínka na Stromboli, ale i současnost. My na samostatných koncertech nové věci hrajeme," sdělil Pavlíček.

Projekt Stromboli vznikl v době, kdy měl Pražský výběr, jehož byl Pavlíček členem, zakázanou činnost. Eponymní debutové album vyšlo v roce 1987. V roce 1988 emigrovali Kryšpín s Kašpárkovou do Austrálie, v sestavě je nahradili bubeník Jan Seidl a klávesista Roman Dragoun. Skupina pak natočila anglicky zpívané album Shutdown, které vyšlo v roce 1989.

Související