Momentálně nejpopulárnější francouzská zpěvačka Zaz se opět vrátí do Česka. Jak informoval server Ostravan.cz, pětatřicetiletá zpěvačka vystoupí 29. listopadu v pražském Foru Karlín a 1. prosince v Ostrava Aréně.

Zaz, která studovala konzervatoř a od poloviny 90. let žila v Bordeaux, nejprve dlouho zpívala po kabaretech a také buskovala na francouzských ulicích.

„Dělala jsem jazz, blues, vystupovala po kabaretech a v barech, zpívala na Montmartru. Zkoušela jsem všechno, vzdělávala jsem se, posouvala dál, až vyšel článek v Le Monde, pak se seběhla další média,“ popsala Zaz vloni Hospodářským novinám, co předcházelo vydání jejího debutového alba v roce 2010.

Tomu nejprve do francouzských a později i dalších evropských rádií pomohl především hit Je Veux a tři písně, které pro Zaz napsal populární zpěvák Raphaël Haroche.

Díky přímočarému vystupování a volbě repertoáru si Zaz vysloužila častá přirovnání k šansoniérce Edith Piaf, jejíž hit La Vie en Rose ostatně později sama začala zpívat. „Má jedinečnou kariéru a mezinárodní renomé, což se ve Francii dlouho žádnému zpěvákovi nepodařilo,“ komentoval to šansoniér Charles Aznavour, autor řady hitů pro Edith Piaf, který se Zaz vloni nazpíval duet.

V roce 2013 zpěvačka vydala album Recto Verso a naposledy vloni v listopadu desku Paris, na níž se v produkci Quincy Jonese, někdejšího spolupracovníka Michaela Jacksona, silněji věnovala interpretaci takzvaného jazz manouche, tedy francouzské podoby cikánského swingu populárního až do 50. let.

Právě za to, jak lehkomyslně interpretovala například píseň Maurice Chevaliera z doby nacistické okupace Paříže, se ale Zaz musela ve francouzském rozhlasu po vydání desky omlouvat. „Zpívali o svobodě v době, kdy nebyli zcela svobodní,“ uznala později zpěvačka.

Související