Židovské skupiny v pondělí vyjádřily nesouhlas s rozhodnutím španělského reggae festivalu, jenž zrušil koncert americkému židovskému hudebníkovi Matisyahuovi. Ten pořadatelům odmítl říct, zda má podle něj Palestina být samostatným státem.

Matisyahu, který ve svých písních míchá reggae, hip hop a rock s vlivy židovské hudby, měl příští sobotu vystoupit na celotýdenní hudební přehlídce reggae nazvané Rototom Sunsplash ve španělském městě Benicassim, které leží na východě země nedaleko od Valencie.

Organizátoři ale o víkendu oznámili, že Matisyahuovo vystoupení ruší. Reagovali na tlak místních příznivců hnutí, které volá po bojkotu Izraele a zavedení sankcí za přístup Izraele k Palestincům.

„Opakovaně jsme se snažili otevřít dialog proti válce a o tom, že palestinský lid má právo na vlastní stát. Umělec ale odmítl. Rototom Sunsplash proto zrušil jeho koncert,“ uvedli pořadatelé.

Španělská federace židovských komunit toto rozhodnutí označila za zbabělé, nespravedlivé a diskriminační. Matisyahu byl podle ní donucen se vyjádřit k politice jen proto, že je židovské víry – od ostatních účinkujících pořadatelé nic podobného nepožadovali.

Prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera rozhodnutí pořadatelů rozčílilo. Lauder vyzval španělskou vládu, aby na situaci adekvátně zareagovala.

Matisyahu, narozený jako Matthew Miller, se ke kauze nevyjádřil na svém Twitteru ani na Facebooku. Také pořadatelé festivalu sdělili, že s nimi na toto téma odmítl komunikovat. V pondělí Matisyahu vystoupil v Bruselu.

Kampaň za zrušení Matisyahuova koncertu vedla valencijská odnož hnutí Boycott, Divestment and Sanctions. Skupina hudebníka označila za „milovníka Izraele“ a nutila ho, aby se vyjádřil k izraelsko-palestinskému konfliktu.

Hnutí BDS nesouhlasí s osmačtyřicet let trvající izraelskou okupací území, na němž chtějí Palestinci založit vlastní stát. Skupina se zaměřuje na kapely a hudebníky, kteří mají nějaký vztah k Izraeli.

Kvůli rozhodnutí zrušit Matisyahuův koncert na festivalu Rototom Sunsplash již svoji účast odřeklo několik dalších avizovaných hudebníků, tvrdí místní média.

Související