Americký židovský zpěvák Matisyahu potvrdil, že nakonec vystoupí na festivalu Rototom Sunsplash. Stalo se tak dva dny poté, co se organizátoři omluvili, že Matisyahuovi zrušili koncert kvůli nátlaku propalestinského hnutí.

Hudebníka, který míchá reggae, hip-hop a vlivy židovské muziky, festival odstranil z programu tento týden. Sklidil za to kritiku od židovských skupin, španělské vlády a také od amerického a izraelského velvyslanectví ve Španělsku, jak uvedla agentura AFP.

K incidentu došlo poté, co španělská pobočka propalestinského hnutí Boycott, Divestment and Sanctions označila šestatřicetiletého Matisyahua za "sionistu", který "podporuje apartheid a etnické čistky".

Když Matisyahu nereagoval na dotaz pořadatelů, zda si přeje vznik palestinského státu, organizátoři mu vystoupení zrušili.

Poté, co tento krok kritizovala i španělská vláda, pořadatelé ve středu večer změnili názor a zpěvákovi se omluvili. Na Rototom Sunsplash, jenž se koná ve městě Benicassim na východě Španělska a je jednou z největších reggae přehlídek v Evropě, tak Matisyahu nakonec vystoupí.

"Rototom Sunsplash uznává, že udělal chybu," uvedli organizátoři ve středečním prohlášení. "Festival toto rozhodnutí učinil kvůli nátlakové kampani a výhrůžkam od hnutí BDS Pais Valencia, ze kterých získal dojem, že by jeho fungování mohlo být ohroženo."

Matisyahu rozhodnutí zrušit koncert nejprve označil za "děsivé" v příspěvku na svém facebookovém profilu. Obnovené pozvání na festival ale nakonec přijal, jak pořadatelé potvrdili v pátek večer.

"Matisyahu potvrdil, že se 22. ročníku Rototom Sunsplash zúčastní a v sobotu vystoupí na hlavním pódiu," dodali.

Související