Na třídenní festival Hip Hop Kemp Hradec Králové, který skončil v noci na neděli, přijelo asi 25 tisíc lidí. Proti loňskému roku je to asi o desetinu více a současně tak letošní rok vyrovnal dosud nejvyšší návštěvnost z roku 2011. Uvedla to mluvčí festivalu Nikol Poselová. Festival je největší akcí svého druhu ve střední Evropě.

Hip Hop Kemp vyvrcholil sobotním večerním blokem, který zahájili slovenští Kontrafakt. Po nich následovali američtí Prhyme, Ghostface Killah a Mobb Deep. Velký úspěch u publika sklidilo čtvrteční živelné vystoupení amerického rappera jménem Yelawolf. Fanoušky výrazně zaujal i americký dvacetiletý rapper z Brooklynu Joey Badass.

Celkem festival nabídl na osmi scénách téměř 100 hodin hip hopu v podání více než pěti stovek interpretů.

Významnou část publika i letos tvořili cizinci. "Nejvíce přijelo Poláků, Němců, Nizozemců, Maďarů a Italů," upřesnila mluvčí. Čtrnáctému ročníku Hip Hop Kempu přálo počasí, celý festival se obešel bez deště. Návštěvníci se bavili i jinak než poslechem hudby. Mohli si například zkusit namixovat vlastní song, zahrát fotbal v bublině, poker, fotbálek či streetball.

Vstupné na festival činilo na místě 1800 korun, vstup na jeden den byl za 900 korun.

Festival se podle policie obešel bez vážnějších problémů a většího narušení veřejného pořádku. "Nicméně jako na každém takovémto velkém festivalu jsme evidovali desítky přestupků a několik trestných činů," řekla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Do nedělního odpoledne policie řešila pět trestných činů. Týkaly se krádeže ze stanu a kapesní krádeže, v obou případech se škodou asi 10 tisíc korun, dále distribuce drog, jízdy v opilosti a řízení auta přes uložený zákaz.

U několika desítek přestupků šlo zejména o drobné krádeže v obchodech, řízení pod vlivem alkoholu či drog a krádeže odložených věcí.

Provinilým řidičům policie uložila téměř 40 kaucí v hodnotě přes půl milionu korun. Řada kaucí se týkala cizinců. S řešením deliktů polských fanoušků hip hopu české policii jako konzultanti pomáhali policisté z polské Wroclavi.

První ročník festivalu Hip Hop Kemp se konal v roce 2002 v Pardubicích, po dvou letech organizátoři akci kvůli potížím s hlukem přesunuli na Stříbrný rybník do Hradce Králové. Kvůli velkému zájmu návštěvníků ale tamní areál nestačil a pořadatelé festival přestěhovali na hradecké letiště.

Hip Hop Kempem vrcholí série čtyř velkých letních festivalů v hradeckém kraji. Dnes večer skončí v Trutnově multižánrový Trutnoff Open Air, který návštěvnost nezveřejňuje. Srpnový čtyřdenní metalový festival Brutal Assault v Josefově na Náchodsku měl návštěvu rekordních 18 tisíc lidí.

Začátkem června se v Hradci Králové konal festival Rock for People, pořadatelé na něm během tří dnů zaregistrovali přes 27 tisíc návštěvníků, tedy stejně jako loni.