Skotské elektronické popové trio Chvrches se kvůli své nové nahrávce vrátilo do sklepa, kde kdysi pořídilo debutové album nazvané The Bones of What You Believe. Toho se celosvětově prodalo přes 500 tisíc kusů.

Jak ale píše agentura AAP, než by kapela chtěla jen zopakovat úspěch, k nové desce přistupuje strategicky.

„Věděli jsme, že kapely si druhé album často zkazí tím, že se do něj příliš ponoří a příliš jím žijí,“ uvedl zpěvák a klávesista Martin Doherty, podle nějž tak Chvrches udělali přesný opak – snažili se co nejvíc času trávit mimo studio a koncertování, aby nabrali inspiraci.

Teprve pak se všichni vrátili do rodného Glasgow, aby se sešli ve studiu.

Chvrches, které dále tvoří zpěvačka Lauren Mayberryová a vokalista Iain Cook, si uvědomují, že od jejich debutového alba, vydaného roku 2013, se svět změnil. „Nemá smysl to popírat, ani se toho bát, protože to je pak z nahrávky patrné. My jsme se té změny snažili spíš využít,“ tvrdí Doherty.

Právě návrat do Glasgow měl kapelu uchránit před „vnějšími vlivy“, dodává klávesista. „Jakmile jsme se ocitli ve studiu, uvědomili jsme si, jak se na nahrávání těšíme, čeho jsme pořád schopni a jak nás to stále vzrušuje,“ popsal.

Nová deska Chvrches se jmenuje Every Open Eye a podle hudebníků ji inspirovalo vše od „étosu nahrávek Quincyho Jonese“ až po taneční anglickou hudbu z 90. let. Textově se deska točí zejména kolem toho, jak se vzpamatovat po rozchodu.

Chvrches za poslední dva roky odehráli 364 často vyprodaných koncertů po celém světě. Přestože jejich hudba zjevně rezonuje, hudebníci si to prý neradi připouští. „Když bychom na to příliš často mysleli, nechali bychom se tím unést,“ tvrdí Doherty.

Podle něj je lepší nemyslet na internet ani na to, co se o hudbě Chvrches píše a říká.

„Jinak člověk každý večer hraje, poslouchá lidi, jak jeho kapele tleskají, druhý den ráno vstane a celý den mluví jen o sobě. Na tom není nic normálního,“ dodává Doherty.

Právě v takových situacích se podle něj ukazuje skotský původ kapely. „V tom se asi projevuje to, že jsme Skoti – nenecháme nikoho ani nic, aby nám vlezlo do hlavy,“ dodává.

Desku Every Open Eye vydává 25. září společnost Universal Music.

Související