Po třiadvaceti letech skončí ve funkci prezidenta nahrávací společnosti Nonesuch Records Robert Hurwitz. Ten ke značce, jejíž desky vychází pod hlavičkou Warner Music, přivedl přední světové skladatele Steva Reicha a Johna Adamse, hudebnici Laurie Andersonovou či rockové duo The Black Keys.

Šestašedesátiletý Hurwitz odstoupí z funkce koncem roku v rámci širších změn v managementu.

Nonesuch povede ještě během roku 2016, dál ale ve firmě bude mít jen symbolickou funkci. „Když jsem svůj odchod navrhl, Warner našel způsob, jak ho využít k celkové proměně firmy,“ řekl Hurwitz deníku New York Times.

Nonesuch vznikl roku 1964 jako značka spadající pod vydavatelství Elektra Records a zaměřená na levnou klasickou hudbu. Od roku 1984, kdy firmu začal vést Hurwitz, se z ní stal ojedinělý ukazatel kvality. Dnes se Nonesuch zaměřuje na klasickou hudbu, jazz, world music i sofistikovanější pop. V poslední době vydal nové nahrávky Kronos Quartetu, písničkářky Lianne La Havas či jazzového saxofonisty Joshuy Redmana a tria Bad Plus.

Když Nonesuch nedávno slavil padesáté narozeniny, podařilo se mu v Brooklynské akademii hudby sjednotit dávno rozhádané skladatele Steva Reicha a Philipa Glasse.

Mezi prodejně nejúspěšnější nahrávky Nonesuche patřil v 90. letech Buena Vista Social Club, ale například také záznam třetí symfonie Henryka Goreckého.

Robert Hurwitz chce v dohledné době zpracovat 15 tisíc stran svých poznámek, v nichž zachytil „každý den v posledních třiceti letech Nonesuche“, jak uvedl.

V soukromém archivu má také stovky dopisů s hudebníky, kteří s labelem spolupracovali – včetně korespondence se skladateli Johnem Adamsem a Stevem Reichem.

Hurwitz měl blízké styky i s jazzmany. Než k Nonesuchi v 80. letech přišel, pracoval pro americkou pobočku německého vydavatelství ECM Records, které se dodnes zaměřuje na jazz a vážnou hudbu.

Warner Music bude Hurwitzova nástupce teprve vybírat, pravděpodobně se jím ale stane David Bither, který momentálně působí jako viceprezident firmy. V Nonesuchi je od roku 1995 a pro firmu zařídil například smlouvy s chicagskou kapelou Wilco, zpěvákem Robertem Plantem, kapelou Black Keys či zpěvákem Youssou N’Dourem.