Sbližování americké a kubánské diplomacie bude ve čtvrtek pokračovat symbolickým vystoupením hudební skupiny Buena Vista Social Club v Bílém domě. Poprvé po padesáti letech kubánští hudebníci zahrají v sídle amerického prezidenta.

Ten koncert osobně uvede, přivítá na něm i kubánského velvyslance ve Spojených státech.

K vystoupení dochází ve chvíli, kdy se Buena Vista Social Club po dvaceti letech vystupování loučí a rozpadá, jak upozornila agentura AFP – a kdy jsou naopak americko-kubánské vztahy lepší než kdykoliv za poslední desítky let.

Veteráni kubánské hudební scény Buena Vista Social Club na sebe upozornili roku 1997 stejnojmennou deskou, kterou s nimi – navzdory cestovnímu embargu – v Havaně natočil americký kytarista a zpěvák Ry Cooder. Ten chtěl pozapomenuté kubánské hudebníky představit světu.

Podařilo se mu to i s pomocí režiséra Wima Wenderse, jenž o vystoupeních kapely roku 1999 natočil dokumentární film. Snímek nazvaný rovněž Buena Vista Social Club byl nominován na Oscara, získal Evropskou filmovou cenu a ve světě odstartoval novou vlnu zájmu o kubánskou muziku.

Přestože podstatná část tehdejších členů Buena Vista Social Club již dnes nežije, skupina pod tímto názvem po světě vystupuje nadále. Její letošní turné se ale jmenuje Adios a mělo by být poslední, než se kapela rozpadne.

Podle serveru Billboard.com dává čtvrteční koncert v Bílém domě smysl. "Kytaristovi Ry Cooderovi se tehdy v hudbě podařilo dosáhnout toho, co prezident Barack Obama dokázal až o dvě dekády později. Prolomil embargo uvalené na Kubu hudbou. Mezi Kubánci a Američany vytvořil silné pouto," napsal server.

Koncertní řadu nazvanou In Performance at the White House pořádají prezident Barack Obama s první dámou po celou dobu svého úřadování. V Bílém domě přivítali hudebníky Boba Dylana, Prince a Stevieho Wondera nebo třeba bluesovou kapelu zpěvačky Susan Tedeschi a kytaristy Dereka Truckse.

V Bílém domě zpíval také Mick Jagger, odehrál se tu jazzový koncert Diany Krallové nebo gospelový večer Mavis Staplesové.

Videa z koncertů se s několikadenním zpoždění objevují na YouTube. K jednomu z nejsledovanějších patří i to, kde si prezident Obama s bluesovým kytaristou BB Kingem zazpíval bluesový standard Sweet Home Chicago.

Související