Kalifornský hiphoper Kendrick Lamar v pondělí obdržel nejvíc nominací na americké hudební ceny Grammy. Díky svému albu nazvanému To Pimp a Butterfly může získat jedenáct sošek včetně té pro desku roku.

Osmadvacetiletý rodák z Comptonu, centra losangeleské rapové scény, za sebou nechal i country-popovou superhvězdu Taylor Swiftovou. Ta byla na největší hudební ceny na světě nominovaná jen v sedmi kategoriích.

Kanadský rapper The Weeknd na sebe letos upozornil albem Beauty Behind the Madness a úspěšným singlem Can't Feel My Face. Za ně nyní nasbíral sedm nominací.

Kendrick Lamar, který letos získal dvě Grammy ve specializované rapové kategorii, díky nynějším nominacím definitivně pronikl do mainstreamu. S Taylor Swiftovou bude přímo soupeřit v kategoriích pro album roku, nejlepší píseň a videoklip. V těchto dvou kategoriích budou porotci vybírat mezi Lamarovou skladbou Alright a písní Swiftové nazvanou Bad Blood.

Lamarovo třetí studiové album To Pimp a Butterfly, které míchá funk, jazz i poezii, vedlo žebříčky prodejnosti ve Spojených státech i ve Velké Británii.

O nejlepší album roku bude Lamar soupeřit s nahrávkou 1989 od Taylor Swiftové, s deskou Beauty Behind the Madness od The Weeknda, s countryovým zpěvákem Chrisem Stapletonem a jeho deskou Traveller a také s rockery Alabama Shakes, kteří letos vydali album Sand & Color.

Taylor Swiftová může díky svému hitu Blank Space získat další sošky Grammy za nejlepší píseň či nejlepší výkon v popové skladbě.

The Weekndovi ke třem nominacím pomohlo erotické filmové drama Padesát odstínů šedi, kde zněla jeho skladba Earned It. Pětadvacetiletý kanadský hudebník se muzice věnuje pět let, žádnou Grammy zatím nezískal.

O Grammy pro nejlepšího nováčka budou soupeřit Meghan Trainorová, známá svým hitem All About the Bass, countryový zpěvák Sam Hunt, britský písničkář James Bay, Američanka Tori Kellyová nebo Australanka Courtney Barnettová.

Britská pěvkyně Adele, která roku 2011 získala šest Grammy za svoji nahrávku 21, letos na nominace dosáhnout nemohla. Její nové album nazvané 25 vyšlo příliš pozdě na to, aby o Grammy mohlo usilovat.

O cenách Grammy rozhodují členové americké Národní akademie hudebního umění a věd. Předány budou 15. února v Los Angeles.

Související