Jedenadevadesátiletý francouzský šansoniér Charles Aznavour, který je jednou z největších žijících osobností světové hudby, vystoupí 6. dubna poprvé v Česku.

S rozlučkovým programem, při kterém zpívá nejznámější písně ze své hudební kariéry, se představí v Kongresovém centru Praha. Předprodej vstupenek začne 21. prosince. Za pořadatele o tom ve středu informoval Jiří Sedlák.

Zpěvák arménského původu vystoupí v ČR poprvé, v bývalém Československu koncertoval jen jednou – v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit v roce 1969, koncert byl ale v souvislosti s upálením Jana Palacha zrušen.

Do Prahy Aznavour zavítal až v roce 2001, když natáčel nízkorozpočtový francouzský film Angelina.

S rozlučkovým turné hudebník vystupuje po celém světě od roku 2006. Od minulého roku koncertoval například v New Yorku, Moskvě, Montrealu, Londýně a Varšavě. Letos v září absolvoval šest koncertů v Paříži a zatím poslední v listopadu v londýnské Royal Albert Hall. Koncert v Praze pořádá agentura P&J Music v rámci série Jazz Meets World ve spolupráci s Charm Music.

K dostání budou vstupenky od 1990 do 7990 korun, a to od 9 hodin ráno 21. prosince v síti Ticketportal. 

Aznavour za svou osmdesátiletou kariéru složil přes 1000 písní a nahrál desítky alb, jichž prodal přes 100 milionů kopií. Hrál také ve více než 60 filmech, k asi nejznámějším rolím patří ta ve snímku Francoise Truffauta Střílejte na pianistu. V anketě televizní stanice CNN byl Aznavour jmenován Největším umělcem 20. století.

Jeho písně ovlivnily mnoho světoznámých umělců, kteří je také nahráli – od Eltona Johna, přes Sammyho Davise Jr., Raye Charlese až po Celine Dionovou. Jednu z jeho nejznámějších skladeb, La Bohème, nazpívala česky také Hana Hegerová.

Související