Říká se, že do slavné newyorské Carnegie Hall se dostanou jedině ti, kdo pilně cvičí. Anglického zpěváka Stinga k tomu motivovala nikoliv píle, nýbrž to, když jako desetiletý spatřil britskou královnu.

Podle agentury AP to Sting řekl v pondělí v noci, kdy v Carnegie Hall odehrál svůj vůbec první samostatný koncert. Doprovodil ho americký komorní Orchestra of St. Luke’s v čele s dirigentem Robem Mathesem.

Čtyřiašedesátiletý zpěvák na pódium vkročil za ovací vestoje a koncert začal písní Englishman in New York. „Doufám, že tento Angličan si své místo v New Yorku teď již zasloužil,“ zažertoval pak Sting v narážce na text skladby.

Podle AP zpěvák během večera interpretoval nejznámější hity své někdejší kapely Police a posléze i skladby ze sólové dráhy. Došlo také na písně ze Stingova nedávného broadwayského muzikálu nazvaného The Last Ship.

Sting rovněž vzdal poctu zpěvákovi Franku Sinatrovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let. To připomněla píseň In the Wee Small Hours of the Morning, při níž Stinga doprovodil trumpetista Chris Botti. „Za celý život jsem si schoval jediný autogram – ten, ve kterém mi Sinatra předpověděl, že jednou budu stejně slavný jako on,“ řekl pak Sting.

„Jediný rozdíl mezi námi je v tom, že Sinatra měl modré oči, kdežto já je mám zelené,“ prohlásil v narážce na Sinatrovu dávnou přezdívku Ol’ Blue Eyes.

Ze svého prvního muzikálu The Last Ship, který se na Broadwayi hrál jen krátce do letošního roku, Sting zazpíval i titulní skladbu. Doprovodil ji historkou o tom, jak anglická královna před více než půl stoletím přijela pokřtít loď do Stingova rodného města, o němž muzikál, zasazený do kulis loděnic, přeneseně vypráví.

„Jela po ulici, kde jsem vyrůstal, v obřím Rolls-Roycu, mávala vlajkou a vypadala úchvatně,“ vzpomínal Sting na královnu. Právě tento zážitek ho prý přivedl k rozhodnutí své rodné město opustit a vydat se za slávou do světa. „Chtěl jsem s ní sedět v tom autě, chtěl jsem jednou skončit v Carnegie Hall. Teď se mi to konečně podařilo,“ prohlásil.

Píseň Every Little Thing She Does Is Magic zpěvák věnoval své odcházející dlouholeté manažerce Kathy Schenkerové, která u něj po nynějším turné přestane pracovat.

Skladbu Fields of Gold pak hudebník zahrál na počest své ženy Trudie Stylerové. Řekl, že se těší, jak spolu jednou šťastně dožijí na anglickém venkově v některém bukovém háji.

Předtím, než zahrál skladbu I Hung My Head o muži, jenž nechtěně vystřelil na druhého, se Sting krátkou poznámkou dotkl i současné vlny násilí v amerických městech.

Ze svých největších hitů zpěvák v Carnegie Hall uvedl skladby Roxanne, King of Pain, Every Breath You Take a na závěr i Desert Rose. Bez doprovodného orchestru, jen sólově na kytaru, pak vystoupení zakončil písní Message in a Bottle.

Koncert se konal pod názvem Symphonicities, jmenoval se tedy stejně jako Stingova pět let roků stará symfonická deska. Podle AP vystoupení vytěžilo 2 miliony dolarů, které Sting věnuje na hudebně-vzdělávací programy v Carnegie Hall.