Britská rocková kapela Radiohead na Boží hod zveřejnila symfonickou baladu, kterou napsala pro letošní bondovku Spectre. Přestože producenti nejnovějšího filmového dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda si skladbu nakonec nevybrali, Radiohead přišlo, že by ji přesto měli uvolnit.

„Vloni jsme byli osloveni, abychom složili titulní skladbu pro bondovku Spectre. Nevyšlo to, ale z písně se stalo něco, co je nám velmi blízké a co máme velice rádi,“ vysvětlil zpěvák kapely Thom Yorke.

Podle hudebních kritiků skladba připomíná dřívější písně Radiohead postavené na zvuku klavíru Pyramid Song nebo Videotape.

Yorkeovo vyjádření lze chápat v souvislosti s nesouhlasem některých fanoušků nad písní Writing on the Wall, kterou pro snímek Spectre nakonec nazpíval britský písničkář Sam Smith. Podle kritiků nedosahuje vysoké úrovně dřívějších bondovských skladeb, naposledy té od Adele pro film Skyfall z roku 2013.

Radiohead byli v soutěži na to, kdo složí hudbu k novému Bondovi, dokonce chvíli favorizováni. Než v červenci britští bookmakeři uzavřeli sázky, někdo si na Radiohead vsadil 15 tisíc liber, což pak povzbudilo i další sázející. Viděno zpětně muselo jít o někoho, kdo skladbu Radiohead slyšel či o ní věděl již tehdy.

Britští Radiohead už několik měsíců mluví o tom, že v roce 2016 vydají novou desku. Začátkem prosince Thom Yorke na koncertech v Paříži představil dvě nové písně nazvané Silent Spring a Desert Island Disk, které se na nahrávce patrně objeví.

Kapely naposledy roku 2011 vydala album King of Limbs. S novou deskou chtějí Radiohead ještě během roku 2016 vyrazit na turné, řekl dříve kytarista Jonny Greenwood, podle něhož je několik nových skladeb již natočených.

Oficiálně je Spectre první písní Radiohead od loňské kompozice Spooks, která byla vydána na soundtracku k filmu Inherent Vice. Skladba ale vznikla již při natáčení desky In Rainbows v roce 2007 a Radiohead ji jen dříve nepoužili.

Související