Nejvlivnější hardrocková kapela 80. let Guns N’ Roses a populární dance-rocková sestava LCD Soundsystem chystají comeback. Obě tak učiní na kalifornském festivalu Coachella, který proběhne během dvou dubnových víkendů. V úterý zveřejnil program a potvrdil dosavadní spekulace.

LCD Soundsystem založil producent a majitel vydavatelství DFA Records James Murphy a vydal s ním tři desky. Kapela se rozpadla roku 2011 po koncertě v newyorské hale Madison Square Garden. Nyní na festivalu zahraje obě páteční noci a podle náznaků na svých webových stránkách během roku přidá další koncerty.

Comeback skupiny, která byla nominována na tři ceny Grammy, stvrdilo už na Štědrý den vydání balady Christmas Will Break Your Heart. V té znovu účinkují zpěvačka a klávesistka Nancy Whangová, bubeník Pat Mahoney, kytarista Al Doyle i basista Tyler Pope.

Nejsledovanější ale bude návrat původní sestavy Guns N’ Roses. Zakládající členové – zpěvák Axl Rose, basista Duff McKagan a původní kytarista Slash – se na pódiu sejdou poprvé od léta 1993, kdy ukončili turné nazvané Skin N' Bones.

V poslední době pod názvem Guns N’ Roses vystupoval jen zpěvák Rose s novou kapelou, s níž také roku 2008 vydal nahrávku Chinese Democracy. S kytaristou Slashem se definitivně udobřil zřejmě předloni. „Už to není nijak kontroverzní záležitost, napětí zmizelo. Jestli něco, oživují ho jen média,“ potvrdil vloni v květnu Slash.

Axl Rose měl návrat kapely slavnostně potvrdit v úterý v americké talkshow Jimmyho Kimmela, podle deníku Guardian ale účast na poslední chvíli odřekl. Skupina si také v amerických kinech zaplatila promítání krátkého videa před projekcemi nových Star Wars. Ani z něj ale ještě definitivně nešlo vyčíst, co přesně Guns N’ Roses chystají.

Účast tří zakládajících členů kapely na festivalu je již potvrzena. Druhý kytarista Izzy Stradlin, který odešel roku 1991, a bubeník Steven Adler, vyhozený o rok dříve, zatím o svém případném angažmá v obnovené sestavě nepromluvili.

Podle serveru Billboard.com nyní Guns N’ Roses vyjednávají o tom, že by po Coachelle vyjeli na světové turné čítající až 25 zastávek. Za jeden koncert si ale chtějí účtovat tři miliony dolarů.

Festival Coachella, který poprvé proběhl roku 1999, již v minulosti zorganizoval comebacky skupin Pixies, Rage Against the Machine či naposledy kapely Outkast. Jde o komerčně nejúspěšnější hudební přehlídku na světě, jak opět potvrdil loňský ročník, kdy festival prodal 198 tisíc vstupenek a utržil přes 84 milionů dolarů.

Související