Ve věku 69 let zemřel britský hudebník David Bowie. Stanici BBC to potvrdil jeho syn. Rocker nedávno vydal na své 69. narozeniny nové album. Novátorský zpěvák, skladatel a herec zemřel na rakovinu.

"David Bowie v pondělí po 18 měsících statečného boje s rakovinou zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku," uvedla rodina.

Slavné osobnosti, politici a fanoušci zaplnili internetové sociální sítě vyjádřeními lítosti a úcty k zesnulé poprockové legendě. "Slova to nemohou vyjádřit," napsal na Twitteru hudebník Brian Eno, který spolupracoval s Bowiem na některých albech. "David Bowie byl pro mě jednou z nejdůležitějších inspirací, byl tak neohrožený a tak kreativní," uvedl raper Kanye West.

"Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta," přidal se i britský premiér David Cameron.

Bowie se prosadil v roce 1969 albem Space Oddity. Skutečnou slávu mu přineslo v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Postupně vystupoval v různých scénických proměnách jako Ziggy Stardust, Aladdin Sane nebo Thin White Duke.

Přesto tvrdil, že vždy zpíval o tom samém. "Celou kariéru jsem opravdu pracoval jen s jedním námětem," řekl v interview v roce 2002. "Kalhoty se mohou měnit, ale skutečná slova a náměty, které jsem si vybíral, mají co dělat s izolací, opuštěním, strachem a obavami, s nejdůležitějšími věcmi v každém životě," řekl.

V roce 2004 Bowie absolvoval operaci srdce. První příznaky onemocnění se tehdy projevily během červnového koncertu v Praze, který kvůli bolestem nedokončil. Naživo Bowie naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku.

Bowie, vlastním jménem David Robert Jones, zemřel dva dny po vydání svého 25. studiového alba Blackstar. Má jazzový nádech a hudebník s ním opět zaujal posluchače a kritiky. Magazín Rolling Stone napsal, že Blackstar je Bowieho nejlepším antipopovým mistrovským dílem od 70. let.

Související