Pro jedno vystoupení v Londýně chce zpěvák britské kapely Blur Damon Albarn sjednotit Syrský národní orchestr pro arabskou hudbu. Ten bude na vystoupení v londýnské Royal Festival Hall dirigovat virtuózní hráč na oud a skladatel Issam Rafea, jenž nyní žije třetím rokem v americkém Chicagu. Rafea se šéfdirigentem tělesa stal v roce 2003.

Damon Albarn bude jedním z hostů koncertu, který se chystá na 25. června, informovala německá tisková agentura DPA.

Devadesátičlenný orchestr, jenž od svého založení v roce 1990 hrává tradiční arabskou hudbu i současnou experimentální muziku, už Albarna zná. Brit s ním vystoupil v operním domě v Damašku poprvé roku 2008, tedy ještě před začátkem občanské války v Sýrii. Část filharmoniků také účinkovala v písni White Flag, kterou na své třetí album zařadila Albarnova skupina Gorillaz.

V roce 2010 se Albarn zúčastnil turné orchestru po Sýrii a Libanonu.

K uspořádání dalšímu koncertu nyní zpěváka přiměla současná situace, kdy velká část syrských hudebníků musela kvůli válce, jež začala na jaře 2011, opustit zemi.

„Ten orchestr je skutečně jedinečný. Má celý sbor, smyčce, sólisty, úžasné perkusisty – vytvářejí neuvěřitelně dynamický a radostný zvuk, který jsem ani po letech nezapomněl,“ vysvětlil hudebník v rozhovoru pro britskou stanici BBC Radio 4.

Dodal také, že sjednocením orchestru nesleduje žádné dlouhodobější cíle. „Jen bych chtěl, aby zase mohli začít pracovat, abychom jim nabídli nějakou alternativu ke všem těm strašným zprávám z médií,“ dodal Albarn.

Související