Známý mexicko-americký kytarista Santana obnovil svoji původní kapelu a po pětačtyřiceti letech s ní natočil nové album. To pod názvem Santana IV vyjde 15. dubna a bude obsahovat šestnáct nových skladeb, informovala agentura AFP.

Půjde tak o pokračování desky Santana III, která se díky eklektické kombinaci psychedelického rocku a silné kytarové hry v roce 1971 vyšplhala do čela žebříčků ve Spojených státech.

Podle AFP budou Santanovi fanoušci zřejmě nejzvědavější na návrat kytaristy Neala Schona, který na třetí desce teprve debutoval jako mladý instrumentalista. Až později se Schon osamostatnil a proslul jako frontman kapely Journey.

Na nové desce též ve dvou skladbách zpívá Ronald Isley, někdejší tvář americké hudební R&B sestavy The Isley Brothers. První singl z alba se bude jmenovat Anywhere You Want To Go a vyjde 5. února.

Santanova původní kapela měla kořeny v hnutí hippies koncem 60. let v San Francisku. Její frontman, v Mexiku narozený kytarista Carlos Santana, ojedinělým způsobem kombinoval blues rock s prvky latinskoamerické hudby.

Santana na sebe upozornil strhujícím výkonem na festivalu Woodstock v roce 1969, kde publikum do varu dostal též bubeník Michael Shrieve sólem ve skladbě Soul Sacrifice.

Také Shrieve si zahraje na Santanově nové desce – stejně jako klávesista Gregg Rolie a perkusista Michael Carabello.

Kapela přesto zcela kompletní nebude. Původní basista David Brown zemřel roku 2000. Na novém albu ho nahradí Santanův dlouholetý nizozemský basista Benny Rietveld. Z původní sestavy se comebacku neúčastní ještě v Nikaragui narozený perkusista Jose Octavio Areas, který s kapelou vystoupil na Woodstocku a roku 1998 s ní byl uveden do Rockové síně slávy.

Santanovi po roce 1971 trvalo další tří dekády, než se do čela americké hitparády vrátil roku 1999 s hitovou deskou Supernatural. Ta obsahovala mimo jiné skladby Smooth a Maria Maria.

Kytaristovo poslední album Corazon vyšlo roku 2014 a obsahovalo coververze cizích písní či skladbu v podání Glorie Estefanové.

Související