Před dvěma lety se britský písničkář Will Samson vydal na cestu po Evropě a psal skladby pro svou novou desku. Toto úterý poprvé navštíví Prahu, kde v rámci festivalu Spectaculare vystoupí v klubu Jazz Dock.

Samsonovo nové album s písničkami z cest nazvané Ground Luminosity vyšlo loni v říjnu a hudebník na něm propojuje emotivní folkové skladby s jemnými elektronickými zvuky. Kromě akustických nástrojů často pracuje s různými nahrávacími přístroji, například starým kotoučovým magnetofonem, a využívá terénní nahrávky i kazetové šumy.

Na nové desce hostuje houslistka Beatrijs De Clercková, která vystoupí i v Praze.

Druhým účinkujícím bude rakouský skladatel, bubeník a perkusista Manu Delago. Nejvíce se proslavil hrou na melodický perkusní nástroj zvaný hang, jehož první verze vznikla ve Švýcarsku až v roce 2000. Delago jej poprvé objevil tři roky nato a začal vytvářet osobité hudební projekty.

Dnes spolupracuje s řadou známých interpretů, například s britským The Cinematic Orchestra kombinujícím jazz a elektronickou hudbu nebo s islandskou zpěvačkou Björk, se kterou loni vystoupil i na festivalu Colours of Ostrava.

Hang se skládá ze dvou ocelových částí vypracovaných do tvaru připomínající „ufo“. Při hraní jej má hudebník položený na klíně a zvuk vytváří údery prstů a dlaní.

Manu Delago hang využívá i na své sólové desce nazvané Silver Kobalt, kterou vydal loni. V pražském Jazz Docku se Delago představí také se svou kapelou Manu Delago Handmade.

Festival Spectaculare se letos koná potřetí a uvádí koncerty interpretů vážné, elektronické, experimentální hudby i jazzu, navíc často propojené s jinými druhy umění, například tancem nebo videoprojekcemi.

V rámci Spectaculare letos ještě kromě Willa Samsona a Manu Delaga vystoupí například 29. ledna v Paláci Akropolis anglická hudebnice Emika, zaměřující se především na experimenty s elektronickou hudbou. V Akropoli též ve středu 3. února zahraje řecký hudebník Hior Chronik, který nejčastěji kombinuje zvuky klavíru s jinými nástroji, hracími skříňkami či elektronikou.

Festival ukončí zpěvačka Lenka Dusilová a newyorská tanečnice Tendayi Kuumba. Společně propojí výtvarné umění, hudbu i tanec. Vystoupení je součástí projektu Prague – New York Effects, který rozvíjí spolupráci mezi českými a newyorskými umělci.

Představení Lenky Dusilové a Tendayi Kuumby se konalo již v New Yorku a Washingtonu, v pražském Paláci Akropolis k němu dojde 12. února.

Součástí festivalu jsou kromě koncertů také výstavy, filmové projekce a tři workshopy. První z nich se uskuteční již ve středu a zaměří se na úspěšné vedení hudební promo agentury a marketingu.

Další workshop o den později povede Robert Raths, zakladatel hudebního vydavatelství Erased Tapes, které se specializuje především na elektronickou i soudobou vážnou hudbu. Na posledním workshopu umělecká skupina KinocirKus představí možnosti efektivního využití videoprojekcí v různých architektonických i jiných prostorech.

Související