Barbadoská R&B zpěvačka Rihanna ve čtvrtek vydala své dlouho očekávané osmé studiové album Anti. Jde o její první nahrávku od roku 2012.

Rihanna desku oznámila už koncem loňského roku, přesné datum vydání se ale do poslední chvíle nevědělo. Zpěvačka nakonec nahrávku uvolnila jen pár hodin poté, co zveřejnila první singl, informovala agentura AFP.

Desku Anti do světa pustila streamovací služba Tidal, kterou provozuje raper Jay-Z. Rihanna je k této službě exkluzivně vázaná, což znamená, že po celý první týden od vydání se deska Anti jinde neobjeví.

Podle AFP Rihanna podepsala smlouvu s jihokorejským výrobcem elektroniky Samsung v hodnotě 25 milionů dolarů. Samsung výměnou za ně založil interaktivní stránku Anti, která je přístupná z jeho telefonů.

Služba Tidal uvedla, že uživatelé telefonů Samsung si deskou mohou stáhnout a zároveň získat dvouměsíční účet na Tidalu zdarma.

Jde o další důkaz toho, jak se nové streamovací služby snaží narušit monopol platformy Spotify a přilákat uživatele na exkluzivní obsah. Také hudebník Prince vydal svá poslední dvě alba na Tidalu, kdežto popová superhvězda Taylor Swift nahrávku ze svého turné zveřejnila jen na konkurenčním Apple Music.

Podíl streamovacích služeb na hudebním trhu poslední roky roste. Streaming se stal klíčovou součástí hudebního průmyslu a jednou z legitimních distribučních cest, jimiž se velké vydavatelské společnosti mohou vydat.

Rihanna již ve čtvrtek ráno zveřejnila první singl z nahrávky Anti, v němž účinkuje komerčně úspěšný rapper Drake. Píseň se jmenuje Work a žánrově má nejblíž k elektronickému žánru tropical house. Zatímco Rihanna, jako už při dřívějších příležitostech, zpívá o tom, jak ji ve vztahu ten druhý využívá, Drake rapuje o tom, jak je pro něj obtížné se druhému člověku svěřit.

Samotná deska Anti začíná skladbou Consideration, na které Rihanna spolupracovala s R&B zpěvačkou SZA. Ta je jedním z objevů posledních let. Album naopak navzdory očekáváním neobsahuje píseň FourFiveSeconds, kterou Rihanna před rokem vydala s Paulem McCartneym a Kanyem Westem.

Rihanna je jednou z nejprodávanějších zpěvaček 21. století. Hudbě se profesionálně věnuje od roku 2005, kdy vydala svoji debutovou nahrávku. Barbadoská zpěvačka pak sedm let vytrvale zveřejňovala desky, než zničehonic přestala.

Dvouměsíční prodleva mezi spuštěním speciální stránky spravované Samsungem a vydáním alba mezi fanoušky podnítila diskusi o tom, zda se Rihanna se společností nezačala hádat. Někteří insideři z hudebního průmyslu také tvrdili, že Rihanna si netroufá soupeřit s britskou zpěvačkou Adele, jejíž album nazvané 25 od listopadu boří rekordy v prodejnosti.

Zatím není známé, jak si Rihannina novinka bude v žebříčcích vést – album nejprve musí vstoupit do prodeje, aby někdo začal měřit jeho komerční potenciál.

Zpěvačka již oznámila, že desku Anti podpoří celosvětovým turné. V Praze se zastaví 26. července, kdy vystoupí v pražské Synot Tip areně, tedy na fotbalovém stadionu Eden ve Vršovicích.

Související