Hudební kariéru romantický písničkář Joshua Radin nikdy neplánoval. Nyní má na kontě šest studiových alb a jeho písně se objevují v populárních seriálech.

V neděli večer Radin zahraje v pražském Lucerna Music Baru, kde představí i skladby ze své nové desky.

Před dvěma lety, krátce po vydání pátého alba a neustálém několikaletém koncertování, se Radin rozhodl dát si roční pauzu a načerpat energii i nové inspirace. Jeho plány se však změnily, když se na dovolené ve švédském Stockholmu zamiloval.

Aby dívku získal, začal jí psát milostné písničky. „Den co den jsem ležel v hotelovém pokoji a čekal, až se vrátí z práce. Mezitím jsem psal. Každý den jsem pro ni chtěl mít připravenou novou písničku,“ vysvětlil hudebník v rozhovoru pro server Music Times.

Všechny zamilované texty pak místo dovolené poskládal na novou desku Onward and Sideways, která vyšla loni v lednu. Album je velmi osobní a zachycuje Radinovy pocity štěstí a zamilovanosti, ale třeba také obavy ze vztahu na dálku.

 

Na rozdíl od předchozích desek tentokrát Radin při skládání písní neuvažoval nad tím, že by je později vydal. „Skládal jsem je pro konkrétní ženu, protože jsem chtěl, aby se do mě zamilovala. Kdyby se to nestalo, pravděpodobně bych je zveřejnit nechtěl,“ vysvětluje Radin, jehož tvorba se dříve objevila v populárních amerických seriálech Dr. House, Chirurgové nebo Město žen.

Původně se přitom muzikou vůbec živit nechtěl. Vystudoval malířství, pracoval jako scenárista, učitel výtvarné výchovy nebo zaměstnanec galerie. Hraní na kytaru pro něj byl způsob, jak se uklidnit a odreagovat od ostatních každodenních činností.

Koncert

Joshua Radin

31. ledna, 21 hodin

Lucerna Music Bar, Praha

Jednoho dne však Radin svoji úplně první píseň nazvanou Winter zahrál před svým nejlepším kamarádem – hercem a režisérem Zachem Braffem. Díky němu se roku 2004 skladba objevila v několika dílech komediálního seriálu Scrubs: Doktůrci, což odstartovalo Radinovu hudební kariéru.

Od té doby vydal šest alb. A všechny spojují Radinovy emotivní skladby. Nejčastěji se týkají lásky, zamilovanosti, ale i nešťastných rozchodů – jen písničky na nejnovější desce jsou pozitivnější.

„Nesložil jsem je, abych byl slavný, bohatý nebo něco podobného. Napsal jsem je z podobného důvodu jako vždycky – abych někomu sdělil to, co se příliš stydím říct,“ shrnuje Radin.

Související