Americký raper Kanye West možná podcenil věrnost svých fanoušků, když nové album The Life of Pablo zveřejnil výhradně na streamovací službě Tidal.

Jen v neděli, kdy deska vyšla, si ji pirátsky stáhlo přes půl milionu uživatelů. Na nejrozšířenějším pirátském serveru pak album souběžně sdílelo okolo 10 tisíc lidí, což u hudby představuje bezprecedentně vysokou hodnotu. Uvedl to server TorrentFreak.com, který informuje o záležitostech souvisejících s pirátstvím.

Na službě Tidal se deska prodává za 20 dolarů. Další ji mohli získat, pokud se minulý čtvrtek vypravili na slavnostní premiéru alba v newyorské Madison Square Garden.

Raper všem, kdo dorazili osobně, sliboval poukázku na stažení alba. Na voucher ale fanoušci údajně stále čekají.

Kanye West album v neděli nabízel i na svých oficiálních stránkách, po několika hodinách však link ke stažení odstranil. „Moje deska nikdy, nikdy, nikdy nebude na Applu. A nikdy nebude na prodej. Můžete ji sehnat jen na Tidalu,“ napsal raper v úterý na Twitteru.

Reagoval tak na výtky uživatelů, kteří za stažení alba na Westových stránkách údajně zaplatili, ale nikdy desku neobdrželi. Jiní psali, že Westova webová stránka jejich kreditním kartám naúčtovala částku za stažení několikrát, popisuje server Billboard.com.

Podle něj je momentálně okolo 4000 posluchačů, kteří za Westovo album zaplatili, ale stále jej nemají.

Dle původních zpráv mělo mít album The Life of Pablo na službě Tidal exkluzivitu jen na týden. Oficiální datum, odkdy bude deska dostupná i na jiných službách či v klasickém prodeji, ale stále nebylo stanoveno. Podle Billboardu se jednotlivé zdroje z Westova okolí rozcházejí v tom, co se s nahrávkou bude dál dít.

Související