Cenu Gustava Broma za celoživotní přínos nebo významné dílo v oblasti jazzové hudby letos dostane saxofonista, flétnista a skladatel Jan Konopásek.

Hudebník, který se po emigraci úspěšně pohyboval na zámořské jazzové scéně, letos oslaví 85. narozeniny. Výsledek 19. ročníku ankety oznámila Martina Kaščáková z Českého rozhlasu Brno.

Rozhlas Bromovu cenu v posledních letech uděluje společně s festivalem Jazzfest Brno. Konopásek ocenění převezme 17. dubna při festivalovém koncertu, jehož hvězdou je polský trumpetista Tomasz Stańko.

V anketě o Cenu Gustava Broma hlasují hudebníci, publicisté, producenti, redaktoři či organizátoři festivalů.

Konopásek se v 60. letech prosazoval po boku slavného Karla Velebného. Hrál v Orchestru Karla Krautgartnera, Reduta kvintetu, Studiu 5, skupině S+HQ.

Po emigraci žil nějaký čas v Německu, poté se usadil ve Spojených státech. Hrál v bigbandech Olivera Nelsona, Buddyho Riche, Lionela Hamptona, Guye Lombarda a dalších, vyučoval na jazzové škole Berklee v Bostonu.

"Od dětství nám byl a dodnes je velkým vzorem muzikality, srdnatosti a odvahy," uvedl v hodnocení jeden z hlasujících, hudebník Přemysl Tomšíček.

Pro další hlasující Jaromíra Honzáka a Davida Dorůžku je Konopásek ojedinělým českým představitelem jazzu světového formátu.

Na druhém místě se umístil hudebník, skladatel a pedagog Matúš Jakabčic. Třetí příčka patří publicistovi Vladimíru Kouřilovi.

Související