Anglický zpěvák Robert Plant, někdejší frontman kapely Led Zeppelin, se podílí na novém charitativním EP nazvaném The Long Road. To vyjde v pátek a vypráví o utrpení uprchlíků.

Výtěžky z prodejů desky půjdou britské humanitární organizaci Červený kříž, která dnes mimo jiné pomáhá migrantům.

„Čelíme mezinárodní celosvětové katastrofě. Mluvit o ní je jedna věc, ale snažit se nějak pomoct je to, oč usilujeme my. Je nezbytné, abychom to nějakým způsobem udělali všichni,“ vysvětlil Plant.

Ten na albu spolupracoval s malijskou berberskou kapelou Tinariwen, která v minulosti několikrát vystoupila v Česku, nebo s uprchlickou sestavou z africké Sierry Leone zvanou Sierra Leone's Refugee All Stars.

Na desce se dále podílel anglický hiphoper a básník Scroobius Pip nebo britský hudebník vystupující pod přezdívkou Kindness. Ten ve své písni odvypráví příběh Syřana Aymana Hirha, jenž před čtyřmi roky opustil svoji rodnou zem.

„Doufám, že má zkušenost a toto album veřejnost přiměje uvědomit si, z jakých důvodů lidé jako já opouští své domovy,“ uvedl k vydání alba Ayman Hirh.

Robert Plant na desku přispěl coververzí písně The Blanket of Night, kterou předloni natočila anglická rocková skupina Elbow. Zpívá v ní o nejisté budoucnosti páru uprchlíků cestujících přes moře do Velké Británie.

„Vždy se můžeme pokusit najít pro situaci řešení,“ říká v průvodním videu k projektu jeden ze zpěváků Tinariwen, který byl v 60. letech nucen opustit Mali poté, co mu fundamentalisté před jeho očima zavraždili otce.

Album The Long Road obsahuje pět písni, z nichž každá vypráví o jednom migrantovi a žadateli o azyl v Británii nebo jinde na Západě.

Většina účinkujících se na Plantův popud s uprchlíky setkala, aby před natáčením vstřebali jejich zkušenosti.

Související