Nový pražský hudební festival s názvem Metronome se uskuteční 25. a 26. června v části Stromovky a na holešovickém Výstavišti. Největší hvězdou akce bude americký punkrockový zpěvák a herec Iggy Pop. Na prvním ročníku se na čtyřech scénách představí přes tři desítky interpretů. Informoval o tom ve středu spolupořadatel festivalu David Gaydečka.

Vedle Iggyho Popa vystoupí skupiny Foals, The Kooks, Crystal Fighters nebo zpěvák Richard Müller. Tuzemští interpreti zahrají ve speciálních projektech vytvořených pouze pro festival. Například J.A.R. si přizvou gospelový soubor a kytarista Ivan Král vystoupí s Jiřím Suchým.

"Máme zatím plán pořádat festival do roku 2022. Nečekáme, že hned první ročník bude ziskový," uvedl spolupořadatel Martin Voňka. Dodal, že program ocení zejména ti, kdo mají ve zvyku poslouchat celá alba, a ne pouze jednotlivé písničky.

Festival Metronome se časově překrývá s další pražskou hudební akcí United Islands, za jejímž pořádáním také stojí Gaydečka s Voňkou. "Po třinácti letech se stalo zvykem, že poslední víkend v červnu je hudební.

Přišlo nám lepší udělat jeden výrazně hudební víkend, než abychom organizovali hudební víkendy dva," řekl Gaydečka. "Věříme, že zejména pro mimopražské diváky je skvělé projít si v pátek a v sobotu odpoledne centrum metropole a objevit nějaké nové interprety na United Islands a pak do noci poslouchat koncerty hvězd na Výstavišti. Zároveň si myslíme, že každý z těch festivalů osloví trochu jinou cílovou skupinu," dodal.

Iggy Pop, který v Česku již vystoupil například na festivalech v Trutnově a Colours of Ostrava, na Metronome představí skladby z nové desky Post Pop Depression i průřez své sólové tvorby. Druhým lákadlem bude jedna z nejžádanějších kapel současnosti, britští Foals. Loni na podzim vydali své již čtvrté studiové album What Went Down a během letošního turné se jim podařilo vyprodat i proslulý stadion Wembley.

Kapacita areálu bude 15 000 diváků, rozpočet festivalu je 40 milionů korun, v dalších ročnících organizátoři očekávají jeho až dvojnásobné navýšení. Festival, který prezentuje plakát s raketou mířící k Měsíci se sloganem Bang Zoom! Up To The Moon!, nemá tradičního hlavního sponzora, podle pořadatelů je podnikatelským záměrem. Vstupenky v cenách 1200 a 1600 korun jsou k dostání v předprodejní síti a TicketPro a GoOut.

V areálu Výstaviště se v předchozích letech konal například festival Aerodrome, na jehož druhém ročníku se před dvěma lety představila skupina Metallica. Letos se Aerodrome přesunul do Letňan.

 

Související