Pár týdnů poté, co získal pět hudebních cen Grammy, americký raper Kendrick Lamar v pátek nečekaně vydal nové album.

Na desce nazvané Untitled Unmastered raper podle agentury AFP působí spontánněji, stále se ale zabývá tím, co je na světě špatně.

V nových skladbách reflektuje nepohodlí, které člověku přináší sláva, ale také varuje před duchovní krizí, k níž podle něj společnost směřuje. Lamar konkrétně odkazuje na teroristické útoky z 11. září i na Zjevení Janovo, tedy poslední knihu Nového zákona.

„Zazněla další polnice a všichni ji slyšeli / Už to začalo, teď už nebudeme utíkat před světovými válkami / Už to začalo, teď už nebudeme utlačovat chudé,“ rapuje na desce Lamar, který před pokrytectvím varuje ateisty i věřící. Mezi ně se osmadvacetiletý hudebník z losangeleského Comptonu sám počítá, připomíná AFP.

V pozdější části desky Lamar například používá novotvar genocismus, jímž jako by naznačoval, že i z genocidy se může stát ideologie. Slovo zaznívá v písni, kde Lamar rapuje o masovém vrahovi a americkém vězeňském systému.

Nové album začíná hrou prsty na kontrabas, čímž jako by navazovalo na jazzově laděnou Lamarovu předchozí nahrávku To Pimp a Butterfly. Ta vyšla před rokem po dlouhé reklamní kampani a podle kritiků potvrdila, že Lamar patří mezi špičku současného hip hopu.

Lamar na desce experimentoval s mluveným slovem i jazzovými prvky. Podle AFP albem vystihl, v jakém rozpoložení se momentálně nacházejí američtí černoši. Lamarova píseň Alright zaznívala na protestech proti tomu, jak násilně s nimi zacházejí bílí policisté.

Lamar za desku získal jedenáct nominací na Grammy, minulý měsíc z nich proměnil pět.

Podle raperova vyjádření na Twitteru nové album Untitled Unmastered obsahuje skladby, které se na první desku nevešly. Jde celkem o osm písní, které nemají názvy, označeny jsou jen číslovkou a datem, kdy vznikly.

Lamar dvě písně již dříve uvedl v amerických televizních talkshow Stephena Colberta a Jimmyho Fallona.

Nové album vrcholí více než osmiminutovou skladbou, kterou podle hiphopového hudebníka Swizz Beatze produkoval jeho pětiletý syn. V jiné skladbě, již pomáhal vytvořit Ali Shaheed Muhammad z hiphopové kapely A Tribe Called Quest, jako host účinkuje raper CeeLo Green.

Deska Untitled Unmastered je k dispozici na službách iTunes, Apple Music, Tidal, Spotify i Google Play. Podle vydavatelství Interscope Records vyjde později i na fyzických nosičích.

Související