Hudebník John Cale, který patřil k zakladatelům slavné rockové kapely Velvet Underground, v Paříži naživo přehraje první album této sestavy. Pomůže mu s tím několik mladších hudebníků včetně populárního zpěváka Petea Dohertyho, informovala agentura AFP.

Koncert proběhne 3. dubna ve Philharmonie de Paris, tedy rok starém hudebním sálu ve francouzské metropoli.

Dle pořadatelů to bude poprvé od roku 1968, kdy Cale naživo zahraje celé album Velvet Underground & Nico, vydané v březnu předešlého roku.

Cale kapelu v roce 1968 opustil kvůli neshodám s druhým zakladatelem, kytaristou a zpěvákem Louem Reedem, jenž zemřel roku 2013.

„Reinterpretovat mytické první album Velvet Underground & Nico dva a půl roku poté, co zemřel jeho spolupracovník Lou Reed, je od Johna Calea vášnivým a zároveň riskantním gestem,“ uvedli pořadatelé koncertu.

Toho se kromě Calea zúčastní členové britské sestavy The Libertines Pete Doherty a Carl Barat. Na koncertě dále vystoupí americká experimentální kapela Animal Collective, která vychází z odkazu Velvet Underground, či americký rocker Mark Lanegan.

Dalšími hosty budou Nick Franglen z britského elektronického dua Lemon Jelly a francouzští zpěváci Etienne Daho a Lou Doillonová.

 

 

Debutové album Velvet Underground obsahovalo texty pojednávající o drogách a jiných než heterosexuálních vztazích. Na desce účinkovala německá modelka a zpěvačka Nico, jež zemřela v červenci 1988. Obal navrhl slavný popartový výtvarník Andy Warhol, který zesnul v únoru 1987.

Velšský hudebník John Cale tuto středu oslaví čtyřiasedmdesáté narozeniny.

Související