Oblíbený italský klavírista Ludovico Einaudi, který na sebe poprvé v 90. letech upozornil syntézou postupů z klasické hudby s melodičností jemnější pop-music, znovu vystoupí v Praze.

Hudebník dnes známý též jako autor filmové hudby zahraje 8. listopadu v Kongresovém centru. V pondělí o tom informovala agentura Charm Music.

Vstupenky budou v prodeji od středy v cenách 890 až 2800 korun. Od posledního Einaudiho vyprodaného vystoupení v metropoli letos uběhly dva roky.

Šedesátiletý klavírista v Praze tentokrát představí své loňské album Elements, jímž vzdal hold svému někdejšímu učiteli Lucianu Beriovi a kde se pokusil „zhudebnit živly“, jak uvedl.

„Spatřil jsem nové obzory – na hranici toho, co jsem znal a co ještě ne, co jsem chtěl prozkoumat. Mýty o stvoření, periodickou tabulku prvků, Euklidovu geometrii, Kandinského spisy, hmotu zvuku a barvy, stonky luční trávy, tvar krajiny,“ řekl klavírista, když album vydával.

Na nahrávce účinkují klavír, perkuse, kytara, elektronika a třeba špičkový houslista Daniel Hope.

U klavíristy Luciana Beria, kterému je nahrávka věnovaná, studoval Ludovico Einaudi na milánské konzervatoři v 80. letech.

Při stipendijním pobytu v USA následně objevil minimalismus a začal hledat, kde se vážná hudba může protínat s prvky pop-music. Koncem dekády skládal hudbu k baletu, roku 1996 vydal svoji první sólovou nahrávku Le Onde.

Na tu okolo přelomu tisíciletí navázala komerčně úspěšná alba Eden Roc či I Giorni nebo hudba k televiznímu filmu Doktor Živago z roku 2002.

V minulém desetiletí Einaudi též natočil album Divenire s Královskou liverpoolskou filharmonií, na desce Nightbook výrazně pracoval s elektronikou a titul In a Time Lapse nahrál v klášteře. Některé jeho skladby kromě filmů zazněly též v reklamách, dokumentech či televizních seriálech.

Související