Irský písničkář Damien Rice, který před třemi lety s úspěchem vystoupil na hlavní scéně festivalu Colours of Ostrava, přijede do Prahy. V pražském Divadle Archa 3. srpna představí skladby ze svého studiového alba My Favourite Faded Fantasy, které vydal v roce 2014.

„Jeho schopnost ovládnout obrovské jeviště hlavní scény i třicetitisícový dav byla neuvěřitelná. K neopakovatelnému momentu patřila i účast dívky z publika při skladbě Cheers Darlin’,“ uvedla ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová v narážce na skladbu, během níž si písničkář v Ostravě na pódium pozval jednu z posluchaček.

Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji ode dneška.

Letos dvaačtyřicetileý rodák z irského městečka Kildare skládá písně, které z folkové intimity velkolepě hudebně gradují.

Rice se muzice věnuje od konce 90. let, kdy působil v indie rockové kapele Juniper. Ta podepsala smlouvu se společností Polygram a vydala singly The World Is Dead a Weathermen, kvůli neshodám s vydavatelstvím ale nenatočila album dřív, než se Rice rozhodl ji opustit.

Písničkář pak nějaký čas buskoval po Evropě a pracoval jako farmář v Toskánsku, než už opět v rodném Dublinu začal natáčet vlastní demoverze a spojil se s producentem a skladatelem filmové hudby Davidem Arnoldem.

Riceův první samostatný singl The Blower's Daughter se na podzim 2001 okamžitě dostal do hitparád irských rádií.

Rok poté Rice vydal úspěšné album O, s nímž podnikl i šňůru po Spojených státech. Jen tam se alba prodalo přes 650 tisíc kopií.

V roce 2005 si na následnou desku nazvanou 9 pozval svoji tehdejší přítelkyni a dlouholetou vokalistku Lisu Hanniganovou, dva roky nato vystoupil na anglickém festivalu Glastonbury.

Později v Dublinu například předskakoval Leonardu Cohenovi. Přispěl na album Songs for Tibet věnované dalajlamovi či na desku francouzské zpěvačky a herečky Melanie Laurentové.

Damien Rice se rovněž angažoval v několika projektech za svobodu slova. Roku 2006 na předávání Nobelovy ceny míru například hrál na podporu Su Ťij, tehdy ještě vězněné vůdkyně barmské opozice.

Album My Favourite Faded Fantasy, které mu produkoval slavný Američan Rick Rubin, vydal v listopadu 2014. „Rice říká, že mu nezáleží na tom, zda bude jeho comeback komerčně úspěšný, ale za tuto desku by si to zasloužil,“ napsal v pochvalné recenzi alba britský list Guardian.

Související