Prodeje vinylových nahrávek ve Velké Británii dosáhly nejvyššího bodu za posledních dvacet let a mohly by se vrátit do zlatých časů gramofonů z konce 80. let. Ve čtvrtek to uvedla britská asociace fonografického průmyslu BPI.

Fanoušci vinylů tvrdí, že navzdory občasnému přeskakování – způsobenému škrábanci na povrchu – gramofonové desky nabízejí kvalitnější zvuk než digitální technologie.

„Vinyl už není jen formátem generace, která s ním vyrůstala. Teď oslovuje další generaci mladých a nadšených,“ uvedl Geoff Taylor, výkonný ředitel BPI.

Podle čísel, která asociace zveřejnila, mezi lednem a březnem 2016 prodeje vinylů meziročně stouply o 60 procent.

Poptávka po vinylech ovšem nepřetržitě stoupá posledních osm let. Nyní se již prodeje vrátily na úroveň z roku 1995.

Pokud se bude zájem o vinyly dál zvyšovat, mohl by se dostat až na stejnou hranici jako koncem 80. let, kdy formát zažíval svoji nejslavnější éru.

„Digitální formáty nabízejí okamžitý a neomezený přístup k neustále se zvětšujícímu objemu hudby. Nenahradí ale jedinečný zážitek, který člověk z poslechu vinylu má,“ dodal Geoff Taylor.

BPI zprávu zveřejnila těsně před páteční akcí Record Store Day, které se účastní nezávislá vydavatelství napříč celou Velkou Británií. Letos je jich okolo dvě stě padesáti.

Související