Nová biografie Erika Claptona nazvaná Motherless Child, kterou právě vydalo Nakladatelství 65. pole, ukazuje slavného kytaristu jako talentovaného hudebníka i muže se sebezničujícími sklony.

Kniha britského novináře a spisovatele Paula Scotta vysvětluje Claptonovy hudební proměny a rozebírá určující vlivy i jeho inspirace. Nezakrývá ani kytaristovy někdejší drogové a sexuální excesy či stavy na pokraji smrti.

Český překlad biografie nyní – rok po anglickém originálu – vychází krátce předtím, než britský hudebník pustí do světa své 23. studiové album. To se bude jmenovat I Still Do a v prodeji bude od 20. května.

Scott na třech stech stranách s fotografiemi a komentářem před každou z šestnácti kapitol popisuje Claptonův komplikovaný život. Název knihy Motherless Child odkazuje ke kytaristově oblíbenému spirituálu i jeho vlastnímu dětství. To Clapton strávil bez matky. Žil prý s pocitem člověka, který světem bloumá bez záchytného bodu.

"Po většinu mládí jsem měl pocit, jako bych stál zády u zdi… Blues je jeden muž a jeho kytara proti celému světu… Záleželo jen na jednom chlápkovi, který je úplně sám a nemá na výběr – musí zpívat a hrát, aby utišil bolest. To rezonovalo s pocity v celé řadě situací mého života," uvedl v jednom z rozhovorů dnes jednasedmdesátiletý muzikant, který ovlivnil vývoj rockové hudby zejména v 60. a 70. letech.

Autor knihy Scott představuje Claptona jako bohem nadaného kytaristu, který v sedmnácti letech začínal napodobováním hry starých bluesmanů Roberta Johnsona nebo Muddyho Waterse.

Kariéru profesionálního hudebníka zahájil s proslulou kapelou The Yardbirds. Později se připojil k Bluesbreakers vedeným Johnem Mayallem. V roce 1966 spoluzaložil skupinu Cream. Spolupracoval i s jinými sestavami, ale od roku 1970 se věnuje sólové dráze, kterou mu otevřel hit Layla.

Přestože Scott neskrývá svůj obdiv k držiteli osmnácti cen Grammy, zobrazuje ho nejen jako geniálního hudebníka. Vypráví také o muži závislém na drogách, alkoholu a sexu, který ve svém nejhorším období k tomu, aby mohl fungovat, potřeboval heroin, kokain, léky proti bolesti a dvě lahve vodky denně.

Ani poté co v 90. letech skoncoval se závislostí na drogách, Clapton neměl pod kontrolou svá sexuální dobrodružství. Autor biografie nesklouzává k lacinému bulváru, přesto nemůže opominout dlouhý výčet žen Claptonova života, mezi kterými byly i herečka Sharon Stoneová, modelka Christy Turlingtonová nebo modelka, hudebnice a později první dáma Francie Carla Bruniová.

I přes mnohé nereprezentativní detaily však Scott napsal biografii Claptona s respektem ke slavnému hudebníkovi.

Související