Coby kanadský občan Neil Young nemůže volit v nadcházejících amerických prezidentských volbách. Sedmdesátiletý rockový zpěvák, kytarista a laureát několika cen Grammy však o volbách alespoň rád hovoří.

V rozhovoru před vydáním svého nového alba Earth promíjí Donaldu Trumpovi fakt, že tento pravděpodobný kandidát za republikánskou stranu na svých mítincích pouštěl Youngovu hudbu.

Když Trumpův štáb svým příznivcům vloni v červnu pustil skladbu Rockin’ In The Free World, agentura zastupující Younga se proti tomu ohradila a vydala prohlášení, že Trump se na použití skladby nezeptal.

S odstupem času nyní Young říká, že mu incident nevadí – jen by si býval byl přál, aby ho Trump nejprve požádal o svolení. „Fakt, že jsem podporoval Bernieho Sanderse a že se mě (Trump) nezeptal na povolení, ještě neznamená, že to povolení neměl,“ říká Young, jenž dlouhodobě žije na ranči v americkém státě Kalifornie.

Young potvrdil tvrzení Trumpova štábu, který má prý uzavřenou smlouvu s Americkou společností skladatelů, autorů a vydavatelů. Ta mu dává právo skladbu v kampani použít.

„Licenci na to skutečně má,“ říká Young. „Tedy alespoň to říká a já mu věřím. V zásadě proti němu tedy nic nemám. Jakmile se píseň dostane do oběhu, může ji každý použít, k čemu chce,“ dodává.

„Pokud ale umělec řekne, že ho o to nikdo nepožádal, a kandidátovi na umělci záleží, pak tu píseň asi používat přestane. Donaldovi na tom záleželo, a tak přestal.“

Young říká, že nadále podporuje Bernieho Sanderse v úsilí získat demokratickou nominaci do voleb, přestože dnes už Sanders značně zaostává za protikandidátkou Hillary Clintonovou.

„Sanders je jediný, kdo mluví o věcech, na nichž mi skutečně záleží – o tom, jak korporace ovládají demokracii, jak nám vše uniká, jak média ve Spojených státech ovládá šest velkých společností,“ vyjmenovává hudebník.

Young si ponechal kanadské občanství. Přestože by se mohl stát americkým občanem a v listopadu volit amerického prezidenta, prý mu to za to nestojí.

„Nebylo by to fér. Jsem Kanaďan, s tím nic nenadělám,“ krčí rameny Young. A dodává, že se dál bude k americké politice vyjadřovat – jak svojí hudbou, tak v rozhovorech.

„Svým způsobem volím tím, že kolem něčeho udělám poprask. Jestli mi nechcete naslouchat, budiž. Jestli byste volili jinak než já, budiž. Ale já kvůli tomu mluvit nepřestanu,“ dodává.

Youngovo nové album Earth obsahuje živé záznamy skladeb z celé jeho kariéry. Desku 17. června vydá label Reprise Records.

Související