Zpěvačka a houslistka Iva Bittová v úterý v pražském Paláci Akropolis vystoupí po boku Paola Angeliho, sólisty na preparovanou kytaru vlastní výroby.

Angeli, jenž se v Praze představil již na loňském festivalu Respect, svou hudební inspiraci nachází především v tradiční hudbě Sardinie i soudobých experimentech.

Preparovaná kytara, na kterou Angeli hraje, je druhem upravené kytary. Její zvuk se mění tak, že se mezi struny vkládají či upevňují rozličné předměty z různých materiálů.

Bittová začínala jako filmová a divadelní herečka, spojená zejména s brněnským divadlem Husa na provázku. Později se začala intenzivně věnovat hře na housle a zpěvu a záhy se etablovala na alternativní, jazzové a world music scéně jako jedna z nejoriginálnějších umělkyň.

Vedle sólových projektů Bittová spolupracovala se spoustou špičkových hudebníků a těles, mezi jinými s kytaristou Billem Frisellem, zpěvákem Bobbym McFerrinem, kytaristou Marcem Ribotem či kontrabasistou Georgem Mrazem. Pracovala též s předním americkým experimentálním souborem Bang on a Can All-Stars.

Paolo Angeli je sólista, jehož tvorba spočívá v propojení tří rovin: hráčské, kompoziční i nástrojářské. Jeho preparovaná kytara vlastní výroby s 18 strunami, přídavnými pružinami a pedály připomíná malý orchestr.

Stavbu nástroje si u Angeliho objednal mimo jiné i jazzový kytarista Pat Metheny.

Paolo Angeli v minulosti spolupracoval s umělci Fredem Firthem, Evanem Parkerem či Butchem Morrisem.

Související