Tuzemská kapela Druhá tráva v čele s Robertem Křesťanem si na letní tuzemské turné pozvala amerického hudebníka s českými kořeny Tonyho Trischku.

Jeden z nejuznávanějších světových bandžistů v Česku absolvuje sedm červencových koncertů. První se uskuteční 14. července v Duchcově. Kapela se dále zastaví také na festivalu Colours of Ostrava, v Praze, Hradci Králové, Dačicích, Kuřimi a Plzni.

Na většině koncertů vystoupí i zpěvačka Katka García.

"Muzikanti z Druhé trávy si letos připomínají pětadvacáté výročí vzniku a společné turné s americkou legendou je součástí oslav výročí," uvedl mluvčí sestavy Roman Helcl.

Trischkův avantgardní styl hry ovlivnil celé generace hráčů po celém světě. "Tony je zásadní člověk pro náš hudební vývoj. Nebýt něj, neexistovala by Druhá tráva, já bych nevydržel u bendža a vlastně by zřejmě nebyli ani Poutníci," sdělil bendžista Druhé trávy Luboš Malina.

"Bluegrassová muzika začala být jeho příchodem progresivní a zaujala i muzikanty jiný žánrů. Typickým příkladem je třeba Béla Fleck," dodal.

Trischkovi praprarodiče se narodili jako Třískovi v Liberci, odkud se stěhovali do Německa. Jejich syn pak krátce před první světovou válkou emigroval do Ameriky, kde se pak narodil už zbytek rodiny.

"I přes mé kořeny mě ale na Česku ze všeho nejvíc přitahuje Druhá tráva, protože to je kapela se světovým zvukem. Luboš Malina hraje fenomenálně na bendžo a v písních Roberta Křesťana si připadám jako doma. Na koncerty si s nimi se vždycky moc těším," podotkl před turné Trischka, hráč vyznamenaný několika cenami Mezinárodní bluegrassové asociace a nominovaný v žánrové kategorii na cenu Grammy.

Tony Trischka se narodil v Syracuse ve státu New York v roce 1949. Od útlého dětství se učil hrát na flétnu a klavír. V jedenácti letech přidal kytaru.

Jeho zájem o hru na bendžo se datuje do roku 1962, kdy Trischka objevil styl bluegrass. Během následujících let prošel mnoha kapelami a začal si vytvářet svůj vlastní styl, plný barevných a nepředvídatelných zvratů.

Druhou trávu založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od bluegrassových Poutníků. Skupina je od počátku svého vzniku řazena mezi špičku folk & country scény v Česku a na Slovensku.

Jako jedna z mála tuzemských kapel Druhá tráva pravidelně jezdí koncertovat do Spojených států, kde má za sebou tři desítky turné. Také spolupracuje či v minulosti spolupracovala s řadou významných osobností, například s Peterem Rowanem, Andym Owensem nebo Charliem McCoyem. Kapela je několikanásobným držitelem ocenění Anděl v kategorii Folk a country.

Související