Známá provokativní polská zpěvačka Maria Peszeková, mimo jiné herečka z filmů režisérů Agnieszky Hollandové a Jerzyho Stuhra, představila své nové album Karabin na festivalu Colours of Ostrava.

Během hodinového koncertu zazněly i její starší skladby a jedna převzatá píseň – z repertoáru amerického zpěváka a producenta Pharrella Williamse si Peszeková zvolila skladbu Freedom.

Na Colours of Ostrava se Peszeková představila už v roce 2013 na jedné z menších scén. Tehdy byla pro publikum velkým překvapením.

Letos se na festival vrátila už jako jedna z hlavních hvězd. "Ten posun je logický. Jde o jednu z nejznámějších polských zpěvaček a hereček," vysvětlil mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

I samotnou zpěvačku, která produkuje otevřené, emotivní a silně provokativní skladby, tři roky starý úspěch překvapil.

"Tehdy jsem takovou reakci nečekala. Hudba ale naštěstí hovoří mezinárodním jazykem. Její energie je dobře přenositelná," řekla Peszeková.

Peszeková účinkovala ve filmové adaptaci polské fantasy Zaklínač nebo ve snímku Julie na cestě domů režisérky Agnieszky Hollandové. V konzervativním Polsku má pověst buřičky – zpívá o sexualitě, náboženství či vlastenectví.

 

 

V Česku se umělkyně letos představí ještě jednou. Na festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně na Opavsku vystoupí 30. července.

Koncert na Colours of Ostrava se od toho připravovaného nicméně lišil. "Vždy záleží na publiku. Tady (na Colours of Ostrava) je více intelektuální. Předpokládám, že na Štěrkovně to bude zase více uvolněné a punkové," uvedla.