Písničkáři Rosanne Cashová nebo Jackson Browne se příští měsíc zúčastní akce, během níž po Spojených státech paralelně proběhne přes stovku koncertů. Jejich cílem je upozornit, že v zemi každoročně zemře přes 33 tisíc lidí na násilnou činnost související s držením zbraní.

Jak píše agentura AFP, akce se jmenuje Concert Across America a odehraje se 25. září. Toto datum v USA náleží svátku zvanému Národní den vzpomínek na oběti vražd, jejž roku 2007 ustanovil Kongres.

Koncerty mají mobilizovat posluchače, aby 8. listopadu přišli k americkým prezidentským volbám.

“Chceme upozornit a především přimět lidi, aby přemýšleli nad tím, jak omezit držení zbraní, a pak svůj názor projevili v listopadových volbách i po nich,” uvedl John Rosenthal, zakladatel skupiny Stop Handgun Violence, která patří k organizátorům.

Ti se otevřeně nestaví ani za republikána Donalda Trumpa, ani za kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou. Právě Clintonová ale ve své kampani uvedla, že bude bojovat se zbrojařskou lobby a pokusí se omezit přístup amerických občanů k vojenským zbraním, tedy například k poloautomatickým puškám použitým při masakrech z posledních let.

Donald Trump naopak slíbil, že podpoří právo na držení zbraně. Dodal, že někdy zbraň dokonce sám nosí.

Pořadatelé koncertů americkému Kongresu vyčítají, že dlouhodobě nedělá nic pro to, aby držení zbraní omezil. Proti regulaci v Kongresu vystupuje především Národní asociace držitelů zbraní, která nachází zastání u členů Kongresu za Republikánskou stranu. Ti považují právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné.

Ani po masakru v roce 2012 na základní škole v Connecticutu, ani po letošní střelbě v nočním klubu ve floridském Orlandu se v USA podmínky pro držení zbraní neměnily.

Koncerty se odehrají na více než 100 místech po celých USA, od velkých sálů po malé kostely. Písničkáři Browne a Cashová vystoupí v historickém divadle Beacon Theatre v New Yorku, bostonského koncertu se zúčastní Tanya Donnellyová z alternativních rockových kapel Throwing Muses, Belly a The Breeders.

Concert Across America ale není jedinou chystanou hudebně-politickou akcí v USA. V Clevelandu, Filadelfii, Miami, Chicagu či Atlantě se 10. září uskuteční obdobný koncertní cyklus nazvaný All Access. Ten se pro změnu zaměřuje na podporu potratů.

Vystoupí například australská zpěvačka Sia, mexická popová pěvkyně Natalia Lafourcadeová nebo herečka a komička Leslie Jonesová známá z letošního remaku filmu Krotitelé duchů.

Potraty jsou ve Spojených státech legální od roku 1973, kdy tamní Nejvyšší soud rozhodl ve známé kauze Roe vs. Wade. Tím potraty legalizoval prakticky až do devátého měsíce těhotenství.

Republikáni by dostupnost potratů rádi omezili skrze soudce Nejvyššího soudu, které jmenuje americký prezident a posléze je schvaluje Senát. Také v současné prezidentské kampani často zaznívá argument, že budoucí prezident vybere soudce, kteří mohou rozhodnout o budoucnosti potratů na desítky let dopředu. Do té doby se republikáni v Kongresu snaží prosadit co nejvíc zákonů, které umělé přerušení těhotenství alespoň částečně omezují či zpřísňují podmínky, za nichž mohou ženy o zákrok žádat.

Hillary Clintonová tvrdí, že ženy mají mít právo samy se rozhodnout, zda chtějí těhotenství ukončit. Donald Trump původně navrhoval, že pokud budou potraty postaveny mimo zákon, USA by měly ženy za přerušení těhotenství dokonce trestat. Tímto výrokem ale vyvolal pobouření a svůj názor následně zmírnil.

V poslední době Trump tvrdí, že problematiku potratů si mají rozhodnout jednotlivé státy a že trestáni mají být lékaři, kteří zákrok provádějí, nikoliv žadatelky.

Agentura AFP připomíná, že téměř v 90 procentech případů se ženy v USA nemohou obrátit na místní kliniky, protože ty potraty neprovádějí.