Kanadský hudebník a básník Leonard Cohen, kterého proslavily introspektivní písně se silným duchovním obsahem, v jedenaosmdesáti letech natočil nové album nazvané You Want It Darker.

Pod značkou Columbia Records vyjde pravděpodobně 21. září, tedy v den Cohenových dvaaosmdesátých narozenin.

Nahrávka, jejíž název v překladu zní Chceš to temnější, má mít neodbytně temný a typicky cohenovský zvuk, uvedla agentura AFP.

Cohen naposledy roku 2014 vydal studiové album Popular Problems. Věnoval se na něm svým dlouhodobým tématům – ztracené lásce či hledání smyslu života.

Leonard Cohen v 90. letech minulého století ukončil kariéru a přestěhoval se do kláštera nedaleko Los Angeles. Když se začátkem tohoto tisíciletí k hudbě vracel, přiznal, že to bylo částečně z finančních důvodů – jeho bývalá účetní mu zcizila většinu životních úspor.

Dříve než hudbě se Leonard Cohen věnoval literatuře. Nakonec se ale rozhodl písněmi oslovit širší publikum a také trh.

Přestože Cohen natočil jen několik skladeb, jimž se dá říkat hity, jednu velkou slavnou píseň přesto má – Hallelujah z roku 1984 se dodnes hrává a interpretuje po celém světě.

Jinou další Cohenovu slavnou kompozici So Long, Marianne inspiroval vztah s norskou rodačkou Marianne Ihlenovou, s níž měl Cohen známost v době, kdy žil na řeckém ostrově Hydra.

Ihlenová minulý měsíc zemřela. Jeden z jejích přátel pak zveřejnil dopis, v němž jí Cohen přál „nekonečnou lásku“ a dodal: „Myslím, že tě brzy budu následovat.“

Leonard Cohen momentálně nechystá žádné koncerty, naposledy vystoupil v prosinci 2013 na Novém Zélandu. V červenci téhož roku koncertoval v pražské O2 areně.

Související