Americká rocková kapela Pixies vystoupí 17. listopadu v pražském Foru Karlín. Představí zde novou baskytaristku Paz Lenchantinovou a nadcházející album Head Carrier.

Pixies jinak zahrají ve stálé sestavě, kterou tvoří Black Francis, Joey Santiago a David Lovering. Slavná skupina se v české metropoli objeví v rámci evropského turné, které začne 15. listopadu ve Vídni.

Kapela, která zažívala nejslavnější období počátkem 90. let, v Praze vystoupila už třikrát. Poprvé v roce 2006 ve zcela vyprodaném Paláci Akropolis.

Při své druhé návštěvě před třemi lety zahráli Pixies dvakrát za sebou. Koncert konaný 10. října ve Velkém sále pražské Lucerny byl během několika týdnů vyprodán, a kapela se proto rozhodla přidat o den později druhé vystoupení.

V roce 2013 Pixies v Praze zahráli už bez své zakládající členky Kim Dealové. Tu nahradila hráčka na basovou kytaru Kim Shattucková, která působila v kapelách The Pandoras a The Muffs.

Nová baskytaristka Lenchantinová se na koncertech Pixies objevuje od ledna 2014 a hrála důležitou roli v nahrávání desky Head Carrier. Její soprán je slyšet například ve skladbě All I Think About Now.

Album Head Carrier má vyjít 30. září. Vznikalo od poloviny letošního února do poloviny března v londýnském studiu Rak Studios. Obsahuje dvanáct skladeb a bude k dispozici jako CD i vinyl.

Bostonskou skupinu, která ovlivnila mnoho sestav v hudební branži, založili roku 1986 kytarista a zpěvák Charles Thompson, později známý pod jménem Black Francis, a kytarista Joey Santiago. Přes inzerát sestavu doplnili bubeník David Lovering a zpívající baskytaristka Kim Dealová.

V roce 1987 vydali první nahrávku nazvanou Come On Pilgrim, o rok později jim vyšel debut Surfer Rosa. S ročním odstupem vždy vycházely i následující desky Doolittle a Bossanova.

Poslední řadové album kapely nazvané Trompe Le Monde vyšlo v roce 1991. O dva roky později se Pixies rozpadli. Black Francis poté pod pseudonymem Frank Black natočil sólovou desku.

Čtveřice hudebníků obnovila spolupráci v roce 2004. Pixies poté vyjeli na turné a vydávali nahrávky z jednotlivých koncertů. Na oslavu dvacetiletého výročí desky Doolittle z roku 1989 zahájili koncertem v říjnu 2009 v Dublinu Doolittle Tour, na němž naživo uvedli celé album. Turné trvalo dva roky a kapela zahrála celkem 117 koncertů v 18 zemích.

Související