Jeden z nejslavnějších světových kytaristů a skladatel John McLaughlin vystoupí 5. března 2017 v pražském Foru Karlín.

Muzikant, který se stylově pohybuje mezi jazzem, jazzrockem, indickou či klasickou západní hudbou, se v Česku naposledy představil roku 2008.

"McLaughlin zahraje s kapelou The 4th Dimension, s níž pravidelně koncertuje od roku 2007. Její sestavu v současnosti tvoří britský klávesista a bubeník Gary Husband, kamerunský baskytarista Étienne M’Bappé a indický bubeník Ranjit Barot," upřesnil za pořadatele Jiří Sedlák.

Britský rodák McLaughlin během své bohaté hudební kariéry nahrával s trumpetistou Milesem Davisem, kytaristou Carlosem Santanou, saxofonistou Waynem Shorterem či zpěvákem Stingem.

Na kontě má řadu alb, ať už s vlastními projekty či jako hostující kytarista. V 70. letech se podobně jako další západní muzikanti stal žákem indického guru Sri Chinmoye a přijal jméno Mahavishnu.

McLaughlin, který je držitelem několika cen Grammy, se narodil v roce 1942. Na kytaru se naučil jako samouk.

Po přestěhování do USA na konci 60. let hrál se skupinou Tonyho Williamse Lifetime a také s Milesem Davisem na jeho albech In a Silent Way a Bitches Brew.

Na začátku 70. let působil ve formaci The Mahavishnu Orchestra, kde hrál i český hudebník a skladatel Jan Hammer.

"To, co John McLaughlin dělal s elektrickou kytarou, posadilo hudební svět na zadek. Nikdo nikdy předtím na ni neslyšel někoho takhle hrát," uvedl v rozhovoru pro časopis Down Beat klávesista Chick Corea.

Související