Na třech koncertech v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem se tento týden představí populární švýcarská písničkářka Sophie Hungerová. Tuzemskému publiku je známá od chvíle, kdy před sedmi lety předskakovala trumpetistovi Eriku Truffazovi.

Od té doby se Hungerová do Česka vrátila čtyřikrát. Její koncerty v pražském Paláci Akropolis, kde vystoupí také toto pondělí 24. října, bývají téměř vyprodané.

V úterý 25. října pak zpěvačka zahraje v olomouckém Jazz Tibet Clubu, o den později v Národním domě v Ústí nad Labem. “Vystoupíme ve zbrusu nové triové sestavě,” avizovala zpěvačka na Facebooku, když koncerty oznamovala.

Svoji zatím poslední desku Supermoon vydala vloni.

“Praha byl můj vůbec první koncert za hranicemi Švýcarska, na to nikdy nezapomenu,” vzpomínala Hungerová v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak roku 2007 v tuzemsku vystoupila na koncertu svého krajana Erika Truffaze.

“S kapelou obyčejně nevydržíme dlouho ponocovat, dáváme si jeden den volna v týdnu. Ale vždy když v kalendáři objevíme Prahu, děláme si červený křížek: Jupí, v Praze se bude pít. Hrávali jsme hodně v Paláci Akropolis a tam je poblíž takový milý bar jménem Bukowski’s,” dodala Hungerová.

Letos třiatřicetiletá rodačka ze švýcarského Curychu v dětství žila v Londýně či v Bonnu – stěhovala se proto, že její otec působil jako diplomat.

Hungerová odmalička hrála na klavír, později přibrala kytaru. Zajímal ji jazz, hip hop či country a folk, za velký vzor vždy označovala Boba Dylana. Zpívá anglicky, německy, ve francouzštině i švýcarské němčině.

Své debutové album Sketches on Sea, které natočila u sebe doma v obývacím pokoji, vydala roku 2006. O dva roky později již obdržela pozvání na prestižní jazzový festival ve švýcarském Montreux.

Tou dobou už Hungerová měla tolik fanoušků, že její deska Monday’s Ghost z téhož roku se ocitla dokonce na první příčce švýcarské prodejní hitparády. Dodnes zpěvačka prodala přes čtvrt milionu nahrávek.

Roku 2010 Hungerová vystoupila na anglickém festivalu Glastonbury. Před několika lety pro změnu absolvovala turné po USA s kapelou malijských Tuaregů Tinariwen.

Předskokanku bude Sophie Hungerové v Paláci Akropolis dělat skladatelka a pianistka Bára Zmeková. Ta se na Hungerovou v září obrátila přes Facebook a zaslala ji tříminutový videovzkaz, v němž zpívá a hraje na klavír. Hungerové se nahrávka líbila a s promotéry dohodla, že jí Zmeková udělá předskokanku.

Související