Na jihu Spojených států v úterý zemřel americký pianista Mose Allison, jedna z mála bělošských hvězd blues. Úmrtí devětaosmdesátiletého jazzmana v noci na středu oznámila v prohlášení jeho rodina. Příčinu smrti podle agentury AFP ale neupřesnila.

"Nikdy jsem si nemyslel, že hraji černošskou hudbu. Hrál jsem prostě muziku, tu, co jsem měl rád," vyprávěl Mose Allison před lety v jednom rozhovoru. Připustil, že mu někteří lidé v New Yorku kdysi vyčítali, že hraje černošskou hudbu.

Allison původem z Mississippi ovlivňoval jazz a zvlášť blues více než padesát let, ale jeho vliv zasahoval i do rocku. Jeho skladby totiž nahráli i hudebníci jako Van Morrison, Elvis Costello a The Clash. Jeho jednu z nejslavnějších skladeb, Young Man Blues, interpretovala britská skupina The Who.

V lednu 2013 v newyorském Lincolnově středisku Allison převzal nejvyšší americké ocenění v jazzové hudbě, titul Jazz Master. Ten uděluje americká vládní agentura Národní nadace pro umění (NEA), která podporuje uměleckou tvorbu ve Spojených státech.

Související