V Šumperku ve čtvrtek začal festival Blues Alive, nejvýznamnější hudební přehlídka svého druhu ve střední Evropě.

Třídenní akci otevřeli bluesová a soulová zpěvačka Sharrie Williamsová a francouzsko-kamerunský kytarista a zpěvák Roland Tchakounté. Hlavní část večera posléze patřila americké blues-folkové zpěvačce Marii Muldaurové.

Letošní festival se těší velkému zájmu posluchačů. Ti do Šumperka přijeli ze všech koutů země i ze zahraničí.

Marii Muldaurovou organizátoři označili za hlavní hvězdu letošního ročníku. Do Šumperka přijela se svou formací Her Red Hot Bluesiana Band. "Do Šumperka s ní přijely dějiny americké hudby od začátku 60. let," uvedl dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

"Spolupodílela se na vzniku newyorského folkového hnutí společně s Bobem Dylanem, se kterým se kamarádí od raných dob. Učila se zpívat blues od skutečných legend 20., 30. let, kteří byli na začátku 60. let znovuobjeveni mladou generací," dodal Bezr.

O přítomnost zpěvačky, která se nevyhýbala ani přesahům k jazzu, dixielandu nebo soulu, organizátoři festivalu stáli dlouhou dobu. Podle Bezra byla v jejich seznamu v první desítce jmen minimálně deset let.

"Párkrát jsme ji kontaktovali, ale byly to námluvy na dálku, ale vždy se našly důvody, proč to nešlo zrealizovat. Jsme rádi, že se to letos povedlo," doplnil dramaturg.

Zahraniční bluesové scéně patřilo i vystoupení dalších dvou zpěváků, kteří letošní první festivalový koncert otevřeli. Posluchačům se představila americká blues-gospel-soulová zpěvačka Sharrie Williamsová a francouzsko-kamerunský kytarista a zpěvák Roland Tchakounté. Ten přes svůj africký původ hraje blues spíše amerického typu, zpívá anglicky a v rodném jazyce bamiléké.

V příštích dnech se návštěvníci Blues Alive mohou těšit také na další velká zahraniční jména – kytaristy a zpěváka Dukea Robillarda a Smal Allena, mladou afroamerickou zpěvačkou Nikki Hillovou, britského zpěváka a kytaristu Johna Fairhursta nebo americkou zpěvačku Shaun Bookerovou.

Blues Alive má v Šumperku dlouholetou tradici. První ročník se konal v roce 1996 a trval pouze jeden den. Tehdy vystoupilo šest českých kapel v čele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej 400 lidí.

Podle pořadatelů nyní na přehlídku jezdí už druhá generace návštěvníků. Loni festival navštívilo zhruba 5000 lidí z tuzemska i zahraničí. Koncerty byly vyprodané, zájem byl také o doprovodné akce.