Absolutním vítězem ankety Český slavík se v sobotu opět stal Karel Gott. Získal také hlavní ocenění mezi zpěváky, a to už po jednačtyřicáté.

Za sedmasedmdesátiletého zpěváka, který letos překonal rakovinu, ocenění v pražském Hudebním divadle Karlín převzala dcera Charlotte.

V kategorii zpěvaček zvítězila Lucie Bílá a mezi kapelami Kabát. Objevem roku se stal skladatel a písničkář Pekař a Slavíky bez hranic je slovenská skupina No Name.

Ocenění pro Gotta zpěvákově dceři předal olympijský medailista v judu Lukáš Krpálek. Charlotte Gottová si pro ceny přišla v šatech se 40 slavíky. "Je jich tolik, kolik má maminka let nebo kolik jich má tatínek doma," podotkla.

"Tohle jsem opravdu nečekala," řekla na úvod a rozesmála tak publikum v sále. "Tatínek mě sem poslal, protože maminka ani Nellynka nejsou fotogenické nebo se nechtějí ukazovat před kamerami. Mně to nevadí, já jsem po tatínkovi, a jsem na to pyšná. Tatínek vám všem moc děkuje za hlasy. Moc tady s vámi chtěl být, ale bohužel nemůže, protože je znovu v nemocnici se zády," doplnila.

Gott byl oceněn také jako interpret nejoblíbenější písně posluchačů rádia Impuls, kterou se stala Země vstává s hudbou od Michala Davida a textem od Loua Fanánka Hagena. Tuto cenu za Gotta v úvodní části slavnostního večera 51. ročníku ankety převzal David.

Gott letos v říjnu pokřtil kolekci s názvem 40 slavíků. Kompilace obsahuje hity z období 1963 až 2016, s nimiž uspěl v anketě Český, dříve Československý slavík.

V kolekci na dvou CD jsou také dvě nové písně – právě skladba Země vstává a Perfektní den. Jde o první skladby natočené po Gottově onkologické léčbě.

Lékaři začátkem loňského listopadu oznámili, že u Gotta diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zpěvák ihned zahájil léčbu. Koncem února prodělal poslední chemoterapii a pozdější vyšetření ukázala, že jeho nádorové onemocnění vymizelo.

Na začátku května Gott podstoupil plánovanou operaci břicha, která jeho onkologickou léčbu uzavřela.

Za Gottem v kategorii zpěváků na druhém místě s velkým odstupem skončil Tomáš Ortel. První Gott dostal téměř 37 tisíc bodů, Ortel pouze kolem 16 tisíc. Třetí byl Michal David.

Mezi zpěváky o slavíka letos usilovali ještě Joakim Brodén ze švédské heavymetalové skupiny Sabaton, Tomáš Klus a Richard Krajčo.

Kromě Gotta v anketě v kategorii zpěváků v minulosti uspěli Waldemar Matuška, Peter Nagy, Dalibor Janda, Pavol Habera, Daniel Hůlka a Tomáš Klus.

V kategorii Slavíci bez hranic pro nejpopulárnějšího slovenského interpreta nebo skupinu v Česku zvítězila stejně jako loni kapela No Name. Do první trojice se dostaly také skupiny Elán a Horkýže Slíže.