Hostem předvánočního turné kapely Zrní bude tibetský exilový hudebník Loten Namling. Turné 2016 začne v úterý 6. prosince v Olomouci a skončí 12. a 13. prosince v Praze.

Sedmi koncerty kapela mimo jiné oslaví své 15. narozeniny. Před každým koncertem bude Zrní provozovat busking, tedy pouliční hraní. Vzdává jím hold scéně, z níž samo vzešlo.

"Zajímá nás téma Tibetu a obecně lidská práva," vysvětlil zpěvák kapely Jan Unger. Skupina se stala první kapelou projektu Hrajem tibetsky. Organizuje ho nezisková organizace Brontosauři v Himalájích, která staví školu v Malém Tibetu.

Každý rok chce pozvat jednoho tibetského umělce, aby svou tvorbu představil na koncertech českých kapel a tím se posílilo vzájemné povědomí o životě Čechů a Tibeťanů.

První ročník startuje právě s kapelou Zrní. Tibetský hudebník Loten Namling vystoupí sólově a na pražských koncertech pak se svou hudební skupinou Porok Karpo, kterou sestavil ze švýcarských hudebníků.

Kapela Zrní se inspiruje přírodou a jejími principy, krajinou, lidovou hudbou, zároveň ale také elektronickou dobou. Od roku 2001 hraje ve stejném složení.

Debutové album Voní skupina vydala v roce 2009. Zrní je držitelem ceny Anděl za Objev roku 2012, spolupracovalo také s taneční skupinou VerTeDance na představení Kolik váží vaše touha, jež získalo ocenění Taneční inscenace roku 2012.

Zvláštní název kapely vznikl při cestách jejích členů z Kladna do Prahy, kde se věnovali pouličnímu hraní.

"Jednou jsme si stopnuli traktor s valníkem plným zrní. Lehli jsme si do něho a bylo nám tak dobře, že z toho vzniklo jméno kapely," uvedl před časem hudebník Jan Fišer.

Loten Namling je zpěvák tradiční tibetské hudby, kterou ale přetváří do moderní podoby.

Žije ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k aktivitám na upozorňování na tibetské otázky, než když žil v indickém exilu. V posledních letech Namlingova hudba proniká i do Tibetu a těší se tam velké popularitě.

Související