Americký zpěvák a raper Frank Ocean, jehož album Blonde podle hudebních kritiků patří k nejlepším nahrávkám roku 2016, se vrací ke koncertování a zamíří do Evropy.

Devětadvacetiletý Ocean za poslední tři roky neodehrál jediný koncert. Teď ale oznámil, že v květnu vystoupí na amerických festivalech Hangout a Sasquatch. Ty se konají ve státech Alabama a Washington.

Především ale Ocean v roce 2017 zamíří též do Evropy. Na přelomu května a června vystoupí jako jedna z hvězd festivalu Primavera v Barceloně, kam nové talenty jezdí vyhlížet také pořadatelé tuzemských hudebních přehlídek.

9. června pak Ocean bude hvězdou dánského festivalu Northside a 14. července zamíří do Londýna na tamní Lovebox.

Frank Ocean v roce 2012 proslul albem Channel Orange, pak ale z hudební scény na čtyři roky zmizel. Letos v srpnu se přihlásil takzvanou vizuální deskou Endless, kterou vydal na značce Def Jam.

Krátce poté Ocean přišel s albem Blonde, nad nímž už měl naprostou uměleckou svobodu a vydal si jej vlastním nákladem.

Blonde se po týdnu stalo komerčně nejúspěšnější nahrávkou žebříčku Billboard, který desce napočítal 65,4 milionu streamů.

Ocean minulý měsíc v rozhovoru pro New York Times řekl, že využije data ze streamovacích služeb a prodejů, aby se podle nich rozhodl, kde vystoupit naživo.

„Potřebuji vědět, kolik jsem prodal desek, kolik se jich streamovalo, ve kterých částech světa se má hudba hraje častěji. Pomůže mi to rozhodnout se, kde uspořádat koncert nebo kde bych si mohl otevřít pop-up,“ uvedl.

V interview – rovněž svém prvním za čtyři roky – Ocean dále sdělil, že se album Blonde rozhodl nepřihlásit do cen Grammy. Tato instituce podle něj dostatečně nereprezentuje „lidi, kteří přicházejí odtamtud co já a mají za sebou něco podobného jako já“, řekl.

Související