Kapela Pražský výběr vystoupí tuto středu 7. prosince s mnoha hosty v pražské O2 areně na největším koncertu ve své čtyřicetileté historii.

Původně jazzrocková skupina, která se stala nejvýznamnějším představitelem takzvané nové vlny, svůj koncert nazvala eR – Last or Forever. Symbolické dobývání místa koncertu zahájil Pražský výběr 1. června natřením tanku T-34 na žluto v prostoru před O2 arenou.

Skupina se ve středu představí s Českým národním symfonickým orchestrem pod vedením dirigenta Metropolitní opery v New Yorku Stevena Mercuria.

Americký dirigent mimo jiné spolupracoval se Stingem a Chicem Coreou. Dirigoval koncert tří tenorů Josého Carrerase, Luciana Pavarottiho a Plácida Dominga.

Vedle 120 hudebníků budou účinkovat také další hosté: David Koller, Vojtěch Dyk, Monkey Business s Matějem Ruppertem, Gabriela Beňačková, Iva Pazderková a dýdžej Roxtar. Pražský výběr vystoupí i se svými bývalými členy Jiřím Tomkem a Ondřejem Soukupem.

Choreografii večera připravil Yemi AD, mimo jiné umělecký ředitel světového turné Kanye Westa. O obří scénu se postaral architekt a pódiový designér Martin Hruška.

"Tak komplikovaná akce, jako je chystaný koncert, pro nás znamenala rok a půl příprav, vrcholné nasazení, tisíce mailů a telefonátů, desítky schůzek a neuvěřitelné množství odpracovaných hodin. I proto věřím, že všechno klapne na sto procent a diváci si přijdou na své," uvedl zakladatel kapely, zpěvák a klávesista Michael Kocáb.

Dodal, že dramaturgie přibližně dvaapůlhodinového večera bude vycházet především z desky Běr. Z koncertu vznikne i filmový záznam.

Podle kytaristy a skladatele Michala Pavlíčka se podobné spojení kapely a symfonického orchestru ne vždy podaří. "Ale v tomto případě to nebude spojení, ale propojení. Bude to košilaté, bláznivé a náročné," podotkl.

Pražský výběr měl mezi lety 1983 a 1986 zákaz působení. Rozpadl se v roce 2006. Pavlíček si s Kocábem stiskl ruku až po šesti letech na pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla, který prý jednou v nadsázce prohlásil, že snad dříve usmíří Palestince s Židy než Pražský výběr.

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech se na turné v roce 2012 sešla v sestavě tvořené vedle Kocába s Pavlíčkem také baskytaristou Vilémem Čokem a bubeníky Klaudiem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem.

Na trhu se v souvislosti s turné objevily reedice úspěšných alb Straka v hrsti a Výběr. Ještě před koncertem kapela vydala 2CD Na Václavským Václaváku s autentickými nahrávkami z let 1980 až 1982, na kterých ještě zpívá Jiří Tomek a na baskytaru hraje Ondřej Soukup. Vzhledem k nedostaku času však sešlo z natočení avizovaného nového alba Pražského výběru.

Související