Nový film ze světa Hvězdných válek nazvaný Rogue One: Star Wars Story o víkendu nabral trochu jasnější obrysy. Ze snímku, jehož stopáž čítá 133 minut, společnosti Lucasfilm a Walt Disney Company vybraným novinářům představily 28 minut.

Projekce se odehrála na kalifornském Skywalker Ranchi. „Jsme na posvátné půdě,“ prohlásil režisér filmu Gareth Edwards a v projekčním sále ukázal na prostřední sedadlo, kde prý autor původních Star Wars George Lucas stříhal předešlé snímky.

To ale bylo předtím, než Lucas licenci na Star Wars prodal společnosti Walt Disney Company. Ta již vyrobila loňskou Epizodu VII a stojí také za nynějším filmem.

Jak píše agentura AP, nový snímek Rogue One vypráví o skupině povstalců, kteří se chystají ukrást impériu plány na Hvězdu smrti. Film tak přímo předchází událostem z prvních Hvězdných válek z roku 1977.

Společnosti Disney a Lucasfilm z filmu nyní na přeskáčku představily několik scén. Podle AP vytvářejí dojem světa, jenž se ocitl na pokraji občanské války. Agenti impéria jsou všude a ulicemi pochodují vojáci stormtroopeři, kteří hledají disidenty.

Hrdinku Jyn Ersovou diváci nejprve poznají jako dítě, o jehož rodiče má impérium eminentní zájem.

V pozdější části filmu se Jyn, kterou v dospělosti ztvárnila herečka Felicity Jonesová, přidává k povstalcům a účastní se nebezpečné mise, která má impériu zabránit v dokončení smrtící Hvězdy smrti.

Když režisér Edwards snímek na Skywalker Ranchi představoval, zavtipkoval, že z něj pustí jen zhruba půlhodinu, aby filmařům ještě něco zbylo.

Herci už finální verzi snímku viděli, ostatní ji spatří 10. prosince v Los Angeles, kde bude mít světovou premiéru. Poté film vstoupí do celosvětové distribuce. Česká kina jej budou promítat od středečního večera 14. prosince.

V jednotlivých scénách ukázaných na Skywalker Ranchi figurovali noví protagonisté – povstalecký kapitán Cassian Andor, jejž hraje Diego Luna, extremista Saw Gerrera v podání Foresta Whitakera nebo tajuplný slepý mnich Chirrut Imwe, jehož ztvárnil čínský herec Donnie Yen. Tato postava vyrůstala na impériem okupovaném měsíci a přestože Sílu neumí používat, celý život zasvětila jejímu poznání.

Podle agentury AP bude svět filmu Rogue One povědomý každému fanouškovi původních Hvězdných válek z roku 1977 – zejména díky kostýmům a podobným prostředím, například povstalecké základně na měsíci Yavin IV.

Server Slashfilm.com nicméně poznamenal, že nový film vznikal čistě digitální technikou a působí jinak než staré Star Wars – například díky záběrům z bojových scén nasnímaných ruční kamerou, aby působily dynamičtěji.

Režisér Edwards v nedávném interview popsal, jak si s animátory prohlíželi fotografie z války ve Vietnamu nebo z druhé světové války a ve Photoshopu vojákům přimalovávali helmy povstalců a vojáků impéria. To prý inspirovalo tu část filmu, která má pojetím blízko k válečnému eposu.

Ve snímku Rogue One se mihnou některé známé tváře – třeba vůdkyně povstalců Mon Monthma, kterou hraje Genevieve O'Reillyová. Nový krátký videoklip prozradil také účinkování Baila Organy. Toho stejně jako v Epizodách II a III ztvárnil Jimmy Smits.

Režisér Edwards v rozhovoru pro francouzskou televizi tento týden upřesnil, že Luke Skywalker ve filmu účinkovat nebude. Vyloučeno však není, že se tu mihne princezna Leia, kterou jako adoptivní otec vychovával právě senátor Organa.

Už dřívější trailery prozradily, že ve snímku bude vystupovat padouch z původní trilogie Darth Vader, jakkoliv asi spíš v symbolické roli. Z nových lokací se fanoušci mohou těšit na exotické tržiště nebo na pláž.

Rogue One: Star Wars Story je prvním ze tří takzvaných spin-offů, kterými se studio Walt Disney Company snaží rozšířit svět Hvězdných válek.

Mezi chystanou Epizodu VIII, jež bude mít premiéru roku 2018, a Epizodu IX, která do kin přijde v roce 2020, studio vloží samostatné tituly. Rogue One je prvním z nich, druhý snímek chystaný na rok 2019 má vyprávět o mladém Hanu Solovi.

Související