Příjmy z prodeje vinylových desek v Británii minulý týden poprvé předstihly příjmy ze stahování nahrávek. Oznámilo to britské sdružení maloobchodníků v zábavním průmyslu.

Podle něj lidé za vinylové desky utratili 2,4 milionu liber, v přepočtu asi 76 milionů korun, zatímco za stahování jen 2,1 milionu liber, tedy 66,5 milionu korun.

Loni ve stejném období přitom tento poměr činil 1,2 milionu liber za vinyly ku 4,4 milionu liber za digitální hudbu.

Příjmy za stahování podle serveru BBC News klesají, neboť lidé stále častěji využívají streamovací servery, jako je například YouTube.

Podle britského sdružení může zvýšený prodej vinylů souviset také s blížícími se Vánocemi, neboť klasické zvukové nosiče jsou oblíbeným dárkem.

Vinylové desky přitom přijdou na víc, než kdyby si lidé nahrávku stáhli. Například nejprodávanější vinylová deska minulého týdne Before The Dawn anglické zpěvačky Kate Bushové se prodávala za 52 liber, v přepočtu 1647 korun, zatímco stejná nahrávka byla ke stažení za 12 liber čili 380 korun.

Stahování je ale stále nejpopulárnější: podle sdružení se minulý týden prodalo 120 tisíc vinylových nosičů, ovšem lidé si současně stáhli 295 tisíc nahrávek.

Obliba klasických desek v posledních letech roste, přitom ještě v roce 2007 byly považovány za ohrožený druh.

Související