V Praze 23. dubna vystoupí japonský skladatel Joe Hisaishi, autor hudby k animovaným filmům Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke.

Při své první návštěvě Česka bude v pražském Foru Karlín dirigovat koncert nazvaný The World of Joe Hisaishi. Vystoupení bude součástí festivalu Film Music Prague 2017.

"Je to pro nás velká čest. Joe Hisaishi je fenomén. V Evropě to bude jeho teprve druhý koncert, proto jsme rádi za tuto příležitost," uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev.

Hisaishi, který se proslavil dlouholetou spoluprací s japonským studiem na výrobu animovaných filmů Ghibli, bude dirigovat symfonický orchestr a chlapecký sbor Boni Pueri.

Skladatel Hisaishi vytvořil od roku 1981 přes sto soundtracků i alb, nejznámější je jeho hudba k filmům animátora Hayaa Miyazakiho, včetně soundtracku ke snímku Cesta do fantazie. Ten v roce 2003 získal Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film.

Vedle komponování hudby Hisaishi působí také jako hudební aranžér a dirigent. Rodák z Nagana, vlastním jménem Mamoru Fujisawa, si zvolil svůj umělecký pseudonym podle amerického hudebníka a producenta Quincy Jonese.

Dalším hostem festivalu Film Music Prague bude skotský skladatel Craig Armstrong, držitel cen Grammy a Zlatý glóbus za filmový muzikál Moulin Rouge!.

Armstrong 21. dubna uvede koncert svých filmových melodií v Paláci Žofín. Koncert nese název A Story of Love a vystoupí na něm také Praga Sinfonietta a sbor pod vedením dirigentky Miriam Němcové. Sopránového sóla se ujme britská sopranistka Christina Johnstonová.

O den později festival Film Music Prague ve Foru Karlín nabídne multimediální koncertní show Alien: The Symphony. Dvouhodinová akce kombinuje hudbu z filmů o vetřelcích se speciálními efekty a osvětlením. Pod vedením japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho vystoupí Filmová filharmonie a sbor.

Ve světové premiéře zazní suita z filmu Prometheus, pro který napsal část hudby skladatel Harry Gregson-Williams.

Festival Film Music Prague do metropole každoročně přiváží netradiční hollywoodské projekty za účasti různých hostů, zejména skladatelů. V minulých letech byli v Praze držitelé Oscara Elliot Goldenthal (Frida), Rachel Portmanová (Čokoláda), Jan Kaczmarek (Hledání Země Nezemě) nebo skladatelé Harryho Pottera Nicholas Hooper a Patrick Doyle.

Úspěch měl koncert skladatelské dvojice Harry Gregson-Williams (Shrek, Marťan) a Fernando Velázquez (Sirotčinec, Purpurový vrch). Hvězdou loňského ročníku byl britský skladatel David Arnold, autor hudby ke čtyřem bondovkám a velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti nebo Godzilla.

Související